Radio Białystok | Wiadomości | Dodatkowe przywileje dla krwiodawców

Dodatkowe przywileje dla krwiodawców

autor: Marcin Mazewski

1.02.2021, 06:59, akt. 16:52

Od 26 stycznia obowiązują nowe przepisy dające krwiodawcom większe przywileje. Zamiast jednego - dwa dni wolne od pracy za oddanie krwi oraz ulga na przejazdy komunikacją zbiorową za trzy przekazania cennego leku.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Dodatkowe przywileje dla krwiodawców - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tak zmieniona ustawa ma zachęcać do częstszego odwiedzania stacji w czasie epidemii zarówno przez krwiodawców, jak i osoby, które pokonały COVID i mogą podzielić się swoim osoczem.

Jak mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon, nowe przepisy są dla dawców bardzo atrakcyjne.

- Po każdym oddaniu krwi bądź jej składników, oprócz jednego dnia wolnego, który już im się należał, teraz każdy dawca powinien otrzymać dzień wolny w dniu donacji oraz w dniu kolejnym - mów dyrektor białostockiego centrum krwiodawstwa.

Za nieobecność w pracy przysługuje wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy. Warunkiem jest pobranie zaświadczenia ze stacji krwi i przedstawienie go pracodawcy. Co ważne - nowe przepisy obowiązują wyłącznie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Dodatkowy dzień wolny od pracy, to nie jedyny przywilej, jaki przygotował ustawodawca.

Kolejnym nowym przywilejem, który otrzymują krwiodawcy oddający krew i jej składniki w czasie pandemii są zniżki na publiczny transport kolejowy w wysokości 33 procent. Te zniżki może uzyskać każdy dawca, który od 14 marca 2020 roku do chwili obecnej oddał trzy donacje krwi lub jej składników. Taka zniżka będzie uznawana na podstawie zaświadczenia, które będzie wydawała jednostka publicznej służby krwi, czyli regionalne centrum krwiodawstwa bądź oddział terenowy 

- dodaje prof. Piotr Radziwon.

Dyrektor RCKiK w Białymstoku podkreśla, że wprowadzenie dodatkowych przywilejów zbiega się z niskim stanem zapasów krwi w magazynach. Centra krwiodawstwa mają ograniczone możliwości przeprowadzania akcji poza swoimi placówkami, a pandemia sprawiła, że w ubiegłym roku zanotowano pierwszy od wielu lat spadek odwiedzin w białostockim RCKiK.

Dodatkowy dzień wolny w pracy i zniżki powinny zachęcić niezdecydowane osoby do podzielenia się swoją krwią, bądź jej składnikami - również osoczem tzw. ozdrowieńców. Pamiętajmy, że w ten sposób możemy uratować komuś życie. Dlatego zachęcam do odwiedzania naszego centrum, szczególnie osoby z grupami krwi 0Rh+ i 0Rh- 


- apeluje prof. Piotr Radziwon.


| red: mak, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Potrzeba każdej grupy krwi - otwarta sobota w białostockim centrum krwiodawstwa

30.01.2021, 06:59

To jedna z nielicznych sobót w roku, kiedy można było odwiedzić białostockie centrum krwiodawstwa.


Oddałeś osocze po przebyciu COVID-19? Możesz mieć swój portret

17.01.2021, 09:56

Osoby, które pokonały COVID-19 i podzielą się swoim osoczem mogą zupełnie za darmo otrzymać profesjonalne zdjęcie. Portret za osocze - to ogólnopolska oddolna akcja fotografików.


Z powodu pandemii w 2020 roku mniej osób oddało krew w RCKiK w Białymstoku

11.01.2021, 17:15

Mniej pobrań krwi niż w ubiegłych latach odnotowano w minionym roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Po raz pierwszy od 2013 roku jest to poniżej 60 tysięcy donacji.


Prof. Radziwon: udało się zgromadzić zapas osocza, nie powinno go brakować w terapii chorych na COVID-19

14.12.2020, 08:36

Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon.





ZNAJDŹ NAS





fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok