Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zainaugurowano projekt, w którym najlepsze pomysły naukowców będą miały szansę na komercjalizację

W Białymstoku zainaugurowano projekt, w którym najlepsze pomysły naukowców będą miały szansę na komercjalizację

19.03.2021, 14:49, akt. 15:04

Komercjalizacji najlepszych pomysłów naukowych z białostockich uczelni, nawiązaniu współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami, a także stworzeniu bazy danych o potencjale naukowym i badawczym uczelni - będzie służył projekt Politechniki Białostockiej, który zainaugurowano w piątek (19.03).

Źródło fot.: G. Kościuk /Politechnika Białostocka
Źródło fot.: G. Kościuk /Politechnika Białostocka

Pilotażowy projekt Politechniki Białostockiej i jej partnerów

To pilotażowy projekt, który realizuje Politechnika Białostocka wspólnie z jej Instytutem Innowacji i Technologii oraz z partnerami: Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku (UMB), Uniwersytetem w Białymstoku (UwB), Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju (Klastra Obróbki Metali) i Fundacją Regionalny Ekosystem Innowacji.

Projekt otrzymał unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020 w wysokości 2,5 mln zł.

Uczelnie, które przystąpiły do projektu, mają ogromy potencjał. Jednakże, aby współpraca z biznesem była jeszcze bardziej efektywna, potrzeba stworzenia systemowych ram tej współpracy, potrzeba stworzenia oferty prezentującej nasz potencjał naukowo-badawczy, w tym także katalog umiejętności, a także istnieje potrzeba budowania integralności uczelni ze środowiskiem społeczno-gospodarczym

- mówiła w piątek podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk. Wyraziła przekonanie, że projekt zmieni i rozwinie formy współpracy uczelni i biznesu na wiele lat.

Prorektor PB ds. rozwoju prof. Mirosław Świercz mówił, że ekspertyzy sprzed kilku lat zwracają uwagę, że w Podlaskiem "są stosunkowe słabe powiązania pomiędzy uczelniami, które tworzą najciekawsze, innowacyjne pomysły, a przemysłem i instytucjami otoczenia przemysłu". "Tę lukę zapełni projekt, który właśnie rozpoczynamy" - dodał.

Mówił, że podstawowym celem projektu jest integracja między głównymi uczelniami publicznymi w regionie, a instytucjami otoczenia przemysłu i samymi przedsiębiorcami. Dodał, że jednym z efektów ma być stworzenie raportu, który będzie wskazywał na dobre i złe strony współpracy uczelni z biznesem, a także stworzenie - jak podkreślił - "pomostów, które będą taką współpracę zacieśniały".

Kolejnym ważnym zadaniem projektu - mówił Mirosław Świercz - jest tzw. proof of concept, czyli wyłonienie 20 innowacyjnych pomysłów naukowców. "W wyniku oceny przez ekspertów, zostanie wyłonionych 10 pomysłów, które uzyskają dofinansowanie, a mamy nadzieję, że kilka z tych pomysłów zostanie wdrożonych do produkcji" - powiedział prorektor.

Wymienił, że celem projektu jest też stworzenie bazy danych o potencjale naukowo-badawczym uczelni, a także platformy do kontaktu z przedsiębiorcami.

Przewidziane są także spotkania z udziałem naukowców, firm i podmiotów potencjalnie zainteresowanych finansowym udziałem w takich komercyjnych przedsięwzięciach. Jeśli bezpośrednie spotkania z powodu pandemii koronawirusa nie będą możliwe, mają się odbywać w formule on-line.


Urząd marszałkowski przyznał dotację na projekt

Urząd marszałkowski - informując wcześniej o przyznaniu dotacji na ten projekt - zaznaczył, że pomysły wskazane do komercjalizacji w projekcie, muszą dotyczyć dziedzin, które w strategii rozwoju regionu są tak zwanymi inteligentnymi specjalizacjami województwa, priorytetowymi, najmocniejszymi dziedzinami, istotnymi w rozwoju regionu. Przypomniał, że to m.in. przemysł metalowo-maszynowy, rolno-spożywczy, medycyna, ekoinnowacje.

Projekt - jak zapowiedziały władze uczelni - ma potrwać do końca czerwca 2022 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych chcą stworzyć podlascy przedsiębiorcy i uczelnie

7.03.2021, 11:05

Podlascy przedsiębiorcy i białostockie uczelnie chcą stworzyć Europejskie Centrum Innowacji Cyfrowych. Dzięki temu firmy z naszego regionu mogą stać się bardziej innowacyjne.


PAN i Politechnika Białostocka zachęcają miłośników przyrody do bycia obywatelskimi naukowcami

27.02.2021, 17:21

Instytut Biologii Ssaków PAN i Politechnika Białostocka zachęcają miłośników przyrody do nadsyłania do nich zdjęć zrobionych w trakcie wędrówek, bo mogą one wzbogacać wiedzę o np. inwazyjnych gatunkach i pomogą naukowcom.


Politechnika Białostocka zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia z marketingu, finansów i zarządzania

19.02.2021, 06:57

Podczas spotkań online dowiedzą się m.in. jak wygląda komunikacja w biznesie i jaki powinien być lider. Rozpoczęła się rekrutacja do Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok