Radio Białystok | Wiadomości | Mija 104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto

Mija 104. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto

14.04.2021, 10:06, akt. 15:30

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, uczczono w środę (14.04) 104. rocznicę śmierci urodzonego w tym mieście twórcy języka esperanto. Ze względu na pandemię uroczystości miały skromny charakter.

Źródło: Dawid Gromadzki / UM Białystok
Źródło: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Uroczystości przy pomniku Ludwika Zamenhofa w centrum miasta

Uroczystości odbyły się przy pomniku Ludwika Zamenhofa w centrum miasta. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, wzięli w nich udział nieliczni mieszkańcy. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz Białegostoku, Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz esperantyści.

Jak mówiła podczas uroczystości Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum im. Zamenhofa, Zamenhof w Białymstoku się urodził i spędził dzieciństwo. 

To XIX-wieczny Białystok, wielojęzyczny, zainspirował go do wymyślenia, zaproponowania światu antidotum na nieporozumienia, czyli międzynarodowego języka esperanto

- powiedziała. Dodała, że Zamenhof  reklamuje Białystok, bo wszyscy, którzy słyszeli kiedykolwiek o  esperanto, dowiedzieli się, że jego twórca urodził się właśnie w tym  mieście.

"Zamenhof to przykład człowieka, który budował porozumienie, mówił o  uniwersalnych wartościach, pragnął, aby język nie stanowił bariery w  porozumiewaniu się" - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, który w imieniu władz miasta złożył wieniec. Dodał, że Białystok Zamenhofa był miastem wielokulturowym, wielowyznaniowym i wielonarodowym, a język esperanto miał służyć wspólnemu porozumieniu się i przełamywaniu barier.

"Zamenhof to wielki pacyfista, człowiek, który walczył o to, aby  wszyscy ludzie mieli te same prawa" - powiedziała wieloletnia była prezeska białostockiego Towarzystwa Esperantystów Elżbieta Karczewska. Mówiła, że dzisiaj tym bardziej trzeba o tym pamiętać. Dodała, że jednym sposobem na zrównanie sobie ludzi miał być właśnie wspólny język.

Karczewska powiedziała, że esperanto to kontakty międzyludzkie,  wspólne spotkania. Dodała, że towarzystwo realizuje kilka europejskich  projektów, które oparte są właśnie na spotkaniach, a przez pandemię, nie  mogą się odbyć. Na zakończenie uroczystości, by upamiętnić Zamenhofa,  na trąbce wykonano utwór "Il Silenzio".


Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku

Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane  kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof  postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego; ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i  wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2019 roku, kiedy przypadała 100. rocznica śmierci Zamenhofa, światowym obchodom patronowało UNESCO, w Białymstoku zorganizowano społeczne  obchody tej rocznicy, odbył się m.in. Polski Kongres Esperanto i  specjalny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

W Białymstoku od 2009 r., kiedy odbył się tam 94. Światowy Kongres  Esperanto, zaczęło działać Centrum im. Ludwika Zamenhofa (włączone do  Białostockiego Ośrodka Kultury), które m.in. realizuje przedsięwzięcia  ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia  Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.

Esperantyści szacują, że dziś na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.

źródło: PAP | red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


21. Białostockie Dni Zamenhofa tym razem online

11.12.2020, 12:41

Po raz pierwszy Białostockie Dni Zamenhofa odbywają się - z powodu pandemii - w formie online. Wykłady, dyskusje koncerty transmitowane będą na żywo z Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku, ale i z Berlina czy Holandii.


Mieszkańcy i władze Białegostoku uczcili pamięć ofiar powstania w getcie [zdjecia]

16.08.2020, 09:30

Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.


79. rocznica śmierci Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów

12.07.2020, 12:42

W niedzielę (12.07) w Białymstoku w 79. rocznicę śmierci uczczono pamięć Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok