Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze tegoroczne miodobranie z miejskiej pasieki

Pierwsze tegoroczne miodobranie z miejskiej pasieki

14.06.2021, 14:03, akt. 14:26

To było pierwsze tegoroczne miodobranie w Białymstoku z miejskiej pasieki.

źródło: UM Białystok
źródło: UM Białystok


0:00
0:00
Pierwsze tegoroczne miodobranie z miejskiej pasieki - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejne ule w Białymstoku

Pasieka powstała jesienią 2019 roku niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników. Składało się wówczas z pięciu uli - czterech zabytkowych z kłodą bartną oraz współczesnego. W tym roku dostawiono dwie kolejne kłody bartne; są już zasiedlone przez pszczoły.

W poniedziałek (14.06) odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Obecny podczas niego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski trzymając w ręku ramkę z miodem wyjętą z ula mówił, że pszczoły się napracowały, a ramka jest ciężka.

"Nasza pasieka nie ma charakteru produkcyjnego, ma charakter edukacyjny" - mówił Truskolaski. Przypomniał, że pomysł miejskiej pasieki powstał wtedy, gdy w mieście zaczęto wysiewać łąki kwietne.

Tadeusz Truskolaski mówił, że to bardzo ważne, aby pokazywać, jak ważne są w środowisku pszczoły. 


Każdy z nas zna wagę problemu - człowiek będzie dopóty, dopóki będą pszczoły. One po prostu utrzymują nas przy życiu, to są najbardziej pracowite owady, chyba też najbardziej pożyteczne - dodał.


W ubiegłym roku zebrano prawie 100 kg miodu 

Powiedział, że w ubiegłym roku podczas kilku miodobrań zebrano w sumie 98 kg miodu. Został on następnie zapakowany w słoiczki i przeznaczony na cele promocyjne.

Dodał, że w tym roku pierwsze miodobranie jest nieco później ze względu na zimną wiosnę. "Ale pszczoły zrobiły co trzeba" - mówił, wskazując na ramki pełne miodu.

Pasieką zajmuje się Mikołaj Maj. Mówił, że zima dla ludzi była nieprzyjemna, ale dla pszczół bardzo zdrowa. "Podobnie w maju. Te chłody, które dokuczają ludziom, pszczołom wcale nie przeszkadzają. One świetnie się rozwinęły w tym roku. Jest bardzo dużo pszczół" - mówił pan Mikołaj. Dodał, że chłód stworzył dobre warunki biologiczne do rozmnażania.

W jego ocenie, w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej miodu niż w poprzednim.

Odpowiadając na pytanie, czy miód z pasieki, która znajduje się blisko ruchliwej ulicy jest dobrej jakości, zapewnił, że jest zdrowszy niż z niejednego terenu przemysłowego. "Pszczoła jest takim probierzem czystości, więc bez obaw możemy tego miodu pojeść" - dodał pan Mikołaj.

Miasto w ramach projektu ochrony owadów zapylających stworzyło też miejsce dla dziko żyjących pszczół. W Lesie Zwierzynieckim ustawiono dwie kłody bartne, a w drzewie, w pniu sosny, powstała barć. Tym miejscem także zajmuje się także Mikołaj Maj. Mówił, że pszczoły w tym miejscu "czują się lepiej niż w pasiece". Dodał, że w połowie maja był już tam miód.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zarząd Województwa Podlaskiego chce wprowadzić specjalne etykiety "Miód podlaski"

18.01.2021, 12:20

To propozycja dla pszczelarzy zainteresowanych promocją swoich produktów. Zarząd Województwa Podlaskiego chce wprowadzić specjalne etykiety "Miód podlaski".


Zawody w starodawnym dzianiu barci w Augustowie

15.08.2020, 08:03

Ma to pielęgnować tradycyjne miodobranie oraz promować ochronę zapylaczy. W sobotę (15.08) już po raz 7 w Augustowie odbyły się zawody w tradycyjnym dzianiu barci.


Miód będzie droższy w tym roku - jest go dużo mniej

29.07.2020, 13:48

Pszczoły wytworzyły w tym roku dużo mniej miodu niż w latach ubiegłych; może to być efekt suszy, która panuje w Polsce od kilku lat - poinformował prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach Krzysztof Przeborowski. W tym roku miód będzie droższy.


Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

22.07.2020, 15:59

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.


Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

3.06.2020, 12:52

W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.


Jak uratować pszczoły?

29.05.2020, 12:35

Te pożyteczne owady dają nie tylko miód. Przede wszystkim pełnią ważną rolę w przyrodzie, zapylając rośliny. Obecnie ich populacja się zmniejsza.


Miód w kuchni - do mięs, słodyczy, nalewek

14.05.2020, 19:16

Miód prawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, możemy go dodać do napojów - lemoniad, herbaty czy kawy. Jest dobrym dodatkiem do ciasteczek, ciast i oczywiście nalewek.


Miód i jego lecznicze właściwości

7.09.2018, 13:26

W audycji o miodzie - jak odróżnić ten dobry od sztucznego, a także jakie ma właściwości lecznicze i zdrowotne.





ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok