Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa fotografii "Sztetle i metropolie" w Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku

Wystawa fotografii "Sztetle i metropolie" w Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku

autor: Andrzej Bajguz

20.11.2021, 18:33, akt. 21.11.2021, 09:33

Czym różnią się żydowskie cmentarze na wsiach i w miasteczkach od tych w dużych aglomeracjach? Pokazują to fotografie Jana Słodowskiego na wystawie w Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku pt. "Sztetle i metropolie".

fot. Andrzej Bajguz
fot. Andrzej Bajguz


0:00
0:00
Wystawa fotografii "Sztetle i metropolie" w Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zdjęcia powstawały od lat 70. XX wieku do pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Są na nich kirkuty z Łodzi, Warszawy, a także z Białegostoku, Mielnika czy Krynek.

Wystawie towarzyszy niemiecki materiał filmowy "Ścinki", który dokumentuje życie w gettach w Krakowie i Warszawie w czasie II wojny światowej. Zarówno zdjęcia jak i film nigdy wcześniej nie były publikowane.


Recenzja Sebastiana Kochańca

Przed nami ostatni tydzień listopada i gdzie się nie rozejrzymy widzimy już pierwsze oznaki kulturalnego przemysłu związanego z czekającymi nas pod koniec grudnia świętami. Przechadzając się po białostockich galeriach… sztuki można jednak zauważyć trwanie refleksji nad czasem ostatecznym, gdyż większość dostępnych aktualnie ekspozycji mocno tkwi w klimacie świąt pierwszolistopadowych.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszej wystawy fotografii w Centrum Ludwika Zamenhofa pt. „Sztetle i metropolie” autorstwa Jana Słodowskiego. Przedstawia ona, pochodzące z archiwum autora, cmentarze żydowskie na terenie Polski. Wystawie towarzyszy także materiał filmowy Ścinki, który dokumentuje życie w gettach na terenie Krakowa i Warszawy w czasie II wojny światowej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że fotografie, jak i wspomniany materiał wideo, nie były nigdy wcześniej publikowane. 

Charakter pokazywanych zdjęć, jak i tematyka filmu sprawiają, że na pierwszy rzut oka wystawa nabiera waloru czysto dokumentalnego, a jej głównym celem jest zachowanie pamięci o kulturze naszych starszych braci w wierze. Konkretnie kulturze eschatologicznej.

Do wystawy został dołączony katalog, który można potraktować jako rodzaj przewodnika po zwyczajach i symbolice związanych z pochówkiem w kulturze judaistycznej. Przewodnik to bardzo istotny, gdyż postrzeganie wystawy pod kątem tego, co w nim opisano nadaje jej dodatkowego waloru antropologicznego.

Można by jednak zapytać, czy obok tych aspektów dokumentalnych i edukacyjnych, jest w tej wystawie miejsce na artyzm?

Zdjęcia zostały zakomponowane w sposób klasyczny. Zarówno szerokie kadry przedstawiające nekropolie, jak i pojedyncze macewy przedstawiono w zamkniętej, zwartej kompozycji. Przyglądając się jednak fotografiom poszczególnych macew, może odnieść wrażenie, że właściwie są to plenerowe zdjęcia portretowe, a to uruchamia całą machinę symboliki i czegoś w rodzaju surrealistycznej zabawy z nami samymi w skojarzenia, z naszą podświadomością w znaczenia. Fotografiom z kolei, choć przedstawiają kamienne płyty, nadaje się tu walor ironicznej animizacji.

Wystawa „Sztetle i metropolie” jest więc mimo jawnych walorów stricte dokumentalnych i edukacyjnych, wystawą, która pozostawia wrażliwości widza wiele możliwości znaczeniowych dopowiedzeń. To pokaz refleksyjny, ale także uświadamiający pewną bolesną w moim przekonaniu prawdę – że pamięć o żyjących w Polsce Żydach nie może ograniczać się wyłącznie do pięknie formułowanych wspomnień. Pamięć to także praktyczne dbanie o to, co stanowi nasze dziedzictwo kulturowe. A jego nieodłącznym elementem są żydowskie macewy. Jak wyglądają? Proszę pójść do CLZ i je obejrzeć, a następnie zadać sobie pytanie o pamięć.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będzie remont zniszczonego ogrodzenia na cmentarzu żydowskim w Białymstoku

3.11.2021, 14:36

Zniszczony jest fragment muru cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej w Białymstoku. O sprawie wiedzą już miejscy urzędnicy.


Żydowski cmentarz w Orli ze specjalnym oznakowaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

23.09.2021, 16:26

XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.


Wyróżnienie za zachowanie pamięci o Żydach w Krynkach - 03.07.2021

3.07.2021, 10:51

Jest to odznaczenie za żmudną i niezauważalną pracę. Joanna Czaban z Krynek otrzymała wyróżnienie Muzeum Żydów Galicja za opiekę nad cmentarzem żydowskim i próbę ocalenia pamięci o dawnych mieszkańcach Krynek.


Społecznicy z Białegostoku porządkowali żydowski cmentarz [zdjęcia]

6.09.2020, 15:21

Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok