Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Michałowa liczą na obniżenie rachunków za ogrzewanie dzięki biogazowni

Mieszkańcy Michałowa liczą na obniżenie rachunków za ogrzewanie dzięki biogazowni

autor: Ryszard Minko

3.11.2022, 16:56, akt. 17:46

Przestają oglądać się na rosnące i niestabilne ceny oleju opałowego. 120 rodzin z Michałowa, które mieszkają w blokach Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle" korzysta już z ciepła dostarczanego przez okoliczną biogazownię.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Ogrzewanie w Michałowie - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To pierwsi mieszkańcy miasta ogrzewający swoje mieszkania z miejskiego ciepłociągu. Ci, z którymi udało nam się porozmawiać cieszą się z inicjatywy i liczą na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Obecnie dziewięć bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle" zasilanych jest ciepłem z własnej kotłowni na olej opałowy. 

"Ceny surowca w ostatnim czasie rosną podobnie jak ceny innych nośników energii, dlatego podpięcie pod biogazownię jest dla nas prawdziwym ratunkiem. Wstępne szacunki mówią o oszczędnościach od 30 do 50 procent kosztów ogrzewania" – przyznaje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle” Halina Lewsza. 

Biogazownia pod Michałowem działa od 2016 roku. Początkowo inwestor w porozumieniu z gminą wybudował tylko jedną nitkę ciepłociągu, która zasilała część budynków użyteczności publicznej. Przed rokiem władze miasta wybudowały drugą nitkę ciepłociągu współfinasowaną z dotacji unijnych, do której z powodu restrykcyjnych przepisów nie można jednak podłączać odbiorców prywatnych. 

"W przeciwnym razie gmina musiałaby zapłacić prawie milion złotych podatku VAT oraz zwrócić kolejny milion z otrzymanej dotacji" - wyjaśnia burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Gmina Michałowo jest jedną z sześciu gmin w Polsce, w których prowadzony jest pilotaż ministerialnego programu dotyczącego działalności spółdzielni energetycznych. Spółdzielnia w Michałowie obejmuje powstającą Spółdzielnię Mieszkaniową „Niezapominajka”, Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. 

"Każdy z podmiotów wytwarza energię ze źródeł odnawialnych i w ramach spółdzielni będą się nią dzielić. W konsekwencji uczestnicy spółdzielni mają obniżyć swoje rachunki za prąd" - mówi zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora. 


| red: sp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W miejscowości Pruska Wielka w gminie Augustów powstanie tylko jedna biogazownia

19.10.2022, 07:39

Początkowo miały być tam dwa takie obiekty.


Gminy Michałowo, Gródek i Zabłudów chcą współpracować na rzecz rozwoju energetycznego

7.11.2017, 14:46

Podlaskie gminy Gródek, Michałowo i Zabudów będą współpracować na rzecz rozwoju energetycznego w ramach lokalnego klastra energii. We wtorek (11.07) w Michałowie podpisano list intencyjny w tej sprawie.





ZNAJDŹ NAS












fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok