Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku trwa konferencja o Polakach na Białorusi

W Białymstoku trwa konferencja o Polakach na Białorusi

4.11.2022, 14:18, akt. 14:24

Mimo różnych represji i niszczenia organizacji polskich przez białoruskie władze, Polacy na Białorusi chcą i starają się przetrwać zawirowania polityczne - oceniają uczestnicy odbywającej się w Białymstoku konferencji o Polakach na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI w.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Prześladowania działaczy Związku Polaków na Białorusi, osadzanie ich przez białoruski reżim w więzieniach, likwidacje organizacji społecznych, polskich szkół, zamykanie kościołów, zakaz zgromadzeń, niszczenie miejsc pamięci - to niektóre z represji, których doświadczają obecnie Polacy na Białorusi.

Żyjemy w trudnych czasach. Te problemy, z którymi się spotkała mniejszość polska na Białorusi są jakby na największą skalę w naszej historii, historii Związku Polaków na Białorusi

- powiedział Marek Zaniewski z zarządu głównego tego związku.

Przypomniał, że prezes związku Andżelika Borys przez rok siedziała w więzieniu (potem była w areszcie domowym, obecnie w domu, ale wciąż trwa sprawa karna przeciwko niej - PAP), a Andrzej Poczobut przebywa w więzieniu od półtora roku i czeka na proces.

Liderom ZBP reżim stawia zarzuty związane z "rehabilitacją nazizmu", "gloryfikowaniem nazizmu". Obrońcy praw człowieka podkreślają, że zarzuty te są absurdalne i uznają Borys i Poczobuta za więźniów politycznych.

"Dużo osób przeszło przez areszty, przez przesłuchania (…). Wielu działaczy musiało opuścić swój kraj z powodu represji, niszczone są pomniki, miejsca pamięci, niszczona jest oświata polska na Białorusi. Te represje nie ustają, a wciąż się nasilają" - ocenił Marek Zaniewski.

Na Białorusi (…) nie ma światełka w tunelu. Związek Polaków (na Białorusi, ZPB - PAP) nie ma szans działać, Polska Macierz Szkolna jest rozwiązana, szkoły na razie prowadzić nie może, dwie szkoły z językiem wykładowym polskim wybudowane za nasze środki ponad 20 lat temu od września będą szkołami rosyjskojęzycznymi, (…) wręcz oburzenie do trzewi budzi niszczenie cmentarzy. Walka z umarłymi, to jest już ostatni krzyk rozpaczy

 - ocenił sytuację dyplomata Jarosław Książek, konsul generalny RP na Białorusi w latach 2016-21.

Zapewniał, że będą czynione starania o odbudowę wszystkiego co się da. "Przez lata wiele rzeczy miało nie być, są, będą, odrodzą się tak jak i Polacy, z kłopotami (…) ale Polacy tam przetrwają najgorsze (…). Ta normalność musi przyjść, tylko szkoda Białorusi, bo im dłużej brniemy w ciemność, tym później będzie trudniej dojść do normalności, do światła. Po każdej nocy musi być dzień" - powiedział Jarosław Książek.

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska powiedziała, że obecna sytuacja - jak to określiła - "zachwiała" wszystkim tym, co podczas ostatnich 30 lat udało się zrobić w budowaniu organizacji polskich na Białorusi i w życiu mniejszości polskiej w tym kraju.

Polacy jako naród są bardzo uparci i konsekwentni w swoich działaniach i - tak jak my obserwujemy Polaków mieszkających na Białorusi, zwłaszcza zrzeszonych w Związku Polaków na Białorusi - to pomimo tej trudnej sytuacji oni się nie poddają. Życie społeczne zeszło do podziemi. To tak dosłownie wygląda. Próbują za wszelką cenę przetrwać na co dzień i zachować to, co się da

- oceniła Anna Kietlińska.

Podkreśliła, że i Wspólnota Polska i inne organizacje w Polsce wspierają środowisko tych Polaków z Białorusi, które jest obecnie w Białymstoku.

"Znajdują się pod naszą opieką" - powiedziała. Dodała, że to osoby aktywne społecznie. "To są ludzie, którzy nie lubią próżni, którzy funkcjonowali w życiu społecznym cały czas i to robią tutaj. Organizują się" - oceniła. "Chodzi nam o to, żeby po prostu przetrwać" - mówiła.

Anna Kietlińska dodała, że rozwijają się w Polsce różne komercyjne inicjatywy związane z nauczaniem języka polskiego na Białorusi z wykorzystaniem nowych technologii. "Język polski jest modny dzisiaj. To jest takie okno na Zachód w tej chwili" - powiedziała.

Konferencja w Białymstoku potrwa do soboty (05.11).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Swiatłana Cichanouska na promocji książki w Białymstoku [zdjęcia]

4.10.2022, 07:12

Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi - w poniedziałek (3.10) w Białymstoku odbyła się premiera pierwszej książki o liderce białoruskiej opozycji pod tytułem "Lodołamaczka Swiatłana Cichanouska".


Akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi

25.08.2022, 20:49

Akcja solidarnościowa z prześladowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem - odbyła się w czwartek (25.08) wieczorem w Białymstoku. Apelowano, by nie zapominać o uwięzionych.


Turystyka czy wspieranie białoruskiego reżymu? Od 1 lipca Polacy mogą wjechać na Białoruś bez wiz 06.07.2022

6.07.2022, 11:40

Władze Białorusi od 1 lipca wprowadzili dla Polaków bezwizowy wjazd na teren kraju.





ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok