Radio Białystok | Wiadomości | Sejmik za wsparciem budowy pomnika twórców Kanału Augustowskiego
Gmina Płaska otrzyma 260 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego na budowę pomnika twórców Kanału Augustowskiego – zdecydowali w poniedziałek (24.04) radni sejmiku. W piątek odbędą się obchody 200-lecia rozpoczęcia budowy kanału.
Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
Upamiętnienie na pomniku Ignacego Prądzyńskiego – głównego architekta budowli i księcia Ksawerego Druckiego Lubeckiego – pomysłodawcy budowy Kanału Augustowskiego jest związane z obchodzonym jubileuszem budowy tego unikatowego dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku.
Główne obchody 200-lecia Kanału Augustowskiego organizowane przez Wody Polskie, z udziałem także konserwatora zabytków, gmin - będą miały miejsce 28 kwietnia w Augustowie. Odbędzie się wtedy konferencja: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego".
Podczas spotkania dowiemy się, jakie były przyczyny powstania Kanału Augustowskiego, jaką miał pierwotnie funkcję i dlaczego wciąż jest tak cennym obiektem na mapie północno-wschodniej Polski. Podczas spotkania odbędzie się też rozmowa o perspektywach rozwoju i znaczeniu kanału dla okolicznych gmin. Planowana jest wystawa archiwalnych zdjęć kanału autorstwa Władysława Paszkowskiego.
Kanał jest unikatowym w skali Europy zabytkiem budownictwa wodnego, polskiej myśli hydrotechnicznej. Powstał w XIX w., ma 101 km długości, z czego 80 km jest w Polsce, pozostała część na Białorusi. Kanał łączy rzeki przez 12 jezior augustowskich - ma 18 śluz, z czego w Polsce jest 14. Był budowany od 1825 do 1839 roku.