Radio Białystok | Wiadomości | Donald Tusk: Moim celem jest odbudowanie wspólnoty narodowej

Donald Tusk: Moim celem jest odbudowanie wspólnoty narodowej

12.12.2023, 10:03, akt. 22:16

Premier Donald Tusk zaapelował do wszystkich posłów o współdziałanie dla dobra kraju. "Chodzi o to, by w Polsce znalazło się miejsce dla przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Rzecz w tym byśmy w tych trudnych czasach mogli różnić się bezpiecznie" - podkreślił premier, przedstawiając w Sejmie expose.

Źródło: Kancelaria Sejmu / Twitter
Źródło: Kancelaria Sejmu / Twitter

Donald Tusk: Musimy przestrzegać konstytucji

Donald Tusk powiedział, że jednym z najważniejszych zadań jego rządu będzie odbudowanie wspólnoty narodowej. "W tym celu musimy przede wszystkim przestrzegać konstytucji i polskich praw. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku" - zwracał uwagę polityk. Dodał, że właśnie próba znalezienia kompromisu w sprawach, które nas różnią, doprowadziła do powstania koalicji, która tworzy jego rząd. "Jeśli będziemy podzieleni - jak dotąd na dwie połówki - to tak, jakby było nas dwa razy mniej" - mówił szef rządu.

Jako ważny cel Donald Tusk wymienił również "przywrócenie mówienia ludziom prawdy i odkłamania życia publicznego."

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się jutro (13.12) o 9:00 w Pałacu Prezydenckim.

Wczoraj Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera. Kandydaturę szefa Platformy Obywatelskiej poparło 248 posłów, wszystkich klubów sejmowej większości KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Przeciw było 201 posłów - kluby PiS i Konfederacji oraz koło Kukiz'15. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu.


Rada Ministrów Donalda Tuska:

- Władysław Kosiniak-Kamysz - wicepremier, minister obrony narodowej

- Krzysztof Gawkowski - wicepremier, minister cyfryzacji

- Adam Bodnar - minister sprawiedliwości

- Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych

- Adam Szłapka - minister do spraw Unii Europejskiej

- Marcin Kierwiński - minister spraw wewnętrznych i administracji

- Bartłomiej Sienkiewicz - minister kultury i dziedzictwa narodowego

- Andrzej Domański - minister finansów

- Borys Budka - minister aktywów państwowych

- Sławomir Nitras - minister sportu i turystyki

- Barbara Nowacka - minister edukacji

- Marzena Czarnecka - minister przemysłu

- Izabela Leszczyna - minister zdrowia

- Dariusz Klimczak - minister infrastruktury

- Krzysztof Hetman - minister rozwoju i technologii

- Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi

- Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska

- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - minister funduszy i polityki regionalnej

- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej

- Dariusz Wieczorek - minister nauki i szkolnictwa wyższego

- Marzena Okła-Drewnowicz - minister - członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej

- Katarzyna Kotula - minister - członek Rady Ministrów, minister do spraw równości

- Agnieszka Buczyńska - minister - członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego

- Tomasz Siemoniak - minister - członek rady ministrów, koordynator służb specjalnych

- Jan Grabiec - minister - członek Rady Ministrów, szef KPRM

- Maciej Berek - minister - członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów


Szef rządu: Składam Polkom i Polakom hołd

Jak podkreślił premier Donald Tusk w expose, "15 października był zwieńczeniem procesu obywatelskiego i narodowego odrodzenia, którego byliśmy uczestnikami, niektórzy świadkami, a niektórzy przeciwnikami".


O tych ostatnich nie będę dziś wiele mówił. Naszą przyszłość chcemy przecież budować na naszych nadziejach, marzeniach i oczekiwaniach, które okazały się silniejsze od zwątpienia i apatii, a przede wszystkim silniejsze od zła, które rozpleniło się w polskim życiu publicznym w ostatnich latach. Mam wielką, osobistą satysfakcję, że w drobnej mierze pomogłem w tym przebudzeniu - powiedział Donald Tusk.


Zwrócił uwagę, że "ruch 15 października narodził się właśnie od mówienia prawdy bez ogródek i bez zafałszowań".

"Ten ruch narodził się na długo przed moim powrotem do polskiej polityki dzięki wszystkim, którzy podnosili głos, czasem krzyk, od pierwszych dni rządów ustępującej ekipy. Składam tym wszystkim Polkom i Polakom hołd – tak z głębi serca. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień to jest konsekwencja tego, że niektóre i niektórzy z was odważyli się wyjść na ulice" – stwierdził.

Dodał, że "niektórzy odważyli się stanąć samotnie gdzieś w powiatowym mieście, pod budynkiem sądu, kiedy wszyscy czuli, że coś złego zaczyna się dziać z naszą ojczyzną, ale nie wszyscy znaleźli w sobie determinację czy odwagę, żeby dać temu świadectwo".


Donald Tusk: Proszę wszystkich, abyśmy przestali udawać, że zagrożeniem dla Polski są nasi przyjaciele

Donald Tusk zaapelował w swoim sejmowym expose: "Proszę wszystkich, abyśmy przestali udawać, że zagrożeniem dla Polski są nasi przyjaciele i sojusznicy z Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej". "To jest naprawdę gra ryzykowna, żeby nie powiedzieć, szalona" - podkreślił.

Donald Tusk zauważył, że mamy dzisiaj Rosję atakującą Ukrainę, "mamy wszyscy poczucie, że tam jest daleko do rozstrzygnięcia". "Chyba wszyscy wiemy, co by się stało, gdyby Rosja zatriumfowała w tym konflikcie. I chyba w tej sytuacji, w tym kontekście, chyba nie możemy i nikt na tej sali nie ma prawa uważać, że nie zna wysokości tej stawki" - dodał.

"Każdy, kto skończył szkołę podstawową, podstawowy kurs historii, musi wiedzieć, że samotna Polska, to jest Polska narażona na największe ryzyka" - oświadczył.

"Wzywam wszystkich tutaj bez wyjątku, żebyście rozpoczęli współpracę z nowym rządem nad osadzeniem Polski na takich mocnych podstawach, w tej wspólnocie, która jest naszą wspólnotą. I żebyście pomogli temu rządowi i mnie osobiście, w odbudowaniu pozycji Polski, po to, żeby to Polska decydowała, jak ma wyglądać Unia Europejska. I my naprawdę to zrobimy" - podkreślił Donald Tusk.


Premier: Musimy szanować reguły jakie ustalamy

"Jeśli chcemy odbudować wspólnotę narodową, jeśli chcemy naprawdę doczekać odrodzenia tej naszej polskiej wspólnoty, to musimy, nie mamy wyjścia, nie ma alternatywy, szanować reguły jakie ustalamy dla nas wszystkich, z konstytucją na czele, z prawem" - powiedział szef rządu.

"Musimy też rozumieć, że lekcja Solidarności, to jest lekcja pokonywania różnic między ludźmi i budowania tej na co dzień wspólnoty, która pozwala się różnić, ale też pozwala wspólnie działać i wspólnie nieść odpowiedzialność za własną ojczyznę" - dodał premier.

Donald Tusk zauważył, że istotą demokracji jest to, aby spierać się w Sejmie, w parlamencie, po to, żeby uchronić własny naród, własne rodziny, Polki, Polaków od nieustannej wojny politycznej na dole, wśród zwykłych ludzi. "To nie są puste słowa, przecież wszyscy cierpimy z tego powodu" - mówił.

Zdaniem premiera, to co naprawdę buduje wspólnotę, to rządy prawa, konstytucja, zasady demokracji, bezpieczna granica i bezpieczne terytorium

"To są te sprawy, o które nie powinniśmy się w żadnym wypadku kłócić i spierać" - powiedział Donald Tusk.

Premier powołał się też na słowa Jana Pawła II, które wygłosił w Sopocie, że "nie ma Solidarności bez miłości".

"Kiedy słowo miłość pojawia się w politycznych wystąpieniach, manifestach to budzi czasami uśmiech, drwinę. (...) Ja tego nie rozumiem, bo przecież co jest w tym dziwnego. Przecież ta miłość, nie mówimy przecież tylko o relacjach między ludźmi, przecież jakże często mówimy o miłości do ojczyzny.


Wzrosną wynagrodzenia dla nauczycieli i dla całej sfery budżetowej

Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. – i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. - zapowiedział premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk przypomniał o tzw. 100 konkretach – propozycjach wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

"Cała Polska zna te konkrety, cała Polska będzie nas z tego rozliczała, nie boję się tego. W imieniu całego przyszłego rządu mogę powiedzieć – nie obawiamy się żadnej z tej obietnic, zostaną zrealizowane" – zadeklarował.

"Odchodząca ekipa straszyła Polaków: "o, przyjdą nowi, wszystko zabiorą". (...) Długie godziny siedzieliśmy, by ta obietnica stała się gwarancją: nic, co było dane przez lata, co jest uprawnieniem polskich obywateli, nie zostanie zabrane" – podkreślił.

Jak mówił Donald Tusk, "to nie wystarczy". "Tak jak obiecaliśmy – wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała 5 proc." – zadeklarował.

"Śmialiście się z "babciowego" - będzie "babciowe". W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł miesięcznie" - dodał, podkreślając, że "to tylko przykłady".


Polska armia ma być dobrze uzbrojona

Donald Tusk wskazał, że pierwszym wicepremierem w jego rządzie będzie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który obejmie też funkcję szefa MON.

"Zależy nam bardzo, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk. Młody, ale niezwykle doświadczony" - mówił Donald Tusk.


Nadzór cywilny nad polskim wojskiem to jest coś naprawdę dzisiaj kluczowego. Ten nadzór to przede wszystkim konsekwentne uzbrajanie polskiej armii z poszanowaniem tych wszystkich i zobowiązań i kontraktów zawartych przez naszych poprzedników" – zapowiedział premier. "Oczywiście wykluczam sytuację, w których okazałoby się, że jakiekolwiek działania miałyby charakter korupcyjny – zaznaczył.


"Z przekonaniem, także w imieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, możemy powiedzieć, że polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników" – wskazał.

Premier, w kontekście Władysława Kosiniaka-Kamysza, nawiązał też do koalicji rządowej. "My się nie pokłócimy. Przez cztery lata będziemy (działać) solidarnie, z wzajemnym szacunkiem (...), z przyjaźnią i przekonaniem, że razem można zrobić więcej" – mówił.

Zapowiedział też, że wraz z liderami pozostałych ugrupowań koalicyjnych będzie czuwał, by koalicja współpracowała harmonijnie i solidarnie.


Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska

Sejm we wtorkowym głosowaniu udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. W związku z tym w środę o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie jego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za przyjęciem wniosku prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska ws. wyboru członków Rady Ministrów zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Radę Ministrów zgodnie z wnioskiem prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose, w którym przedstawił program działania oraz skład Rady Ministrów. Przedstawiciele klubów i koła wygłaszali oświadczenia oraz zadawali pytania premierowi. Następnie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.

Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

źródło: PAP, IAR | red: mag, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Paweł Maranowski [wideo]

12.12.2023, 08:32

- Myślę, że ludzie chcą zobaczyć, w jaki sposób następuje przejęcie władzy i dlatego to się tak dobrze ogląda - komentuje dużą oglądalność obrad Sejmu dr Paweł Maranowski.


Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

11.12.2023, 18:58

Sejm wybrał w poniedziałek (11.12) wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Sejm wybiera premiera [wideo]

11.12.2023, 13:13

11 grudnia to historyczny dzień, bo po raz pierwszy Sejm będzie wybierał premiera. Na razie exposé wygłosił premier Mateusz Morawiecki.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok