Radio Białystok | Wiadomości | Termin wprowadzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią został przesunięty

Termin wprowadzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią został przesunięty

3.06.2024, 13:09, akt. 19:19

Nie będzie planowanego od wtorku (4.06) przywrócenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Taką informację przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji - Tomasz Siemoniak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W środę początek konsultacji dotyczących wprowadzenia strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spodziewam się, że do końca tygodnia będzie gotowe rozporządzenie w sprawie strefy buforowej na granicy z Białorusią – poinformował w poniedziałek (3.06) szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że rozporządzenie uwzględni interesy lokalnej ludności.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że na granicy z Białorusią przywrócona zostanie strefa buforowa o szerokości "mniej więcej 200 metrów". Zgodnie z projektem MSWiA, obejmie ona 27 miejsc na Podlasiu, w tym 26 w powiecie hajnowskim.


Tomasz Siemoniak: Chcemy jeszcze trochę czasu mieć na konsultacje

W poniedziałek na konferencji prasowej szef MSWiA Tomasz Siemoniak został zapytany o zasady, jakie będą panować w tej strefie.

- Pracujemy nad rozporządzeniem (...). Nie przewidujemy, żeby ta decyzja miała zapaść jutro. Chcemy jeszcze trochę czasu mieć na konsultacje z samorządami, z parkiem narodowym, z organizacjami społecznymi - powiedział.

- Chcemy, żeby rozwiązanie, które jest postulowane przez Straż Graniczną, policję i wojsko, uwzględniało w maksymalnym stopniu interesy lokalnej ludności, lokalnych przedsiębiorców (...). Spodziewam się, że do końca tygodnia będziemy gotowi z ostateczną regulacją - zaznaczył.

Podkreślił, że w porównaniu z ubiegłym rokiem próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy nasiliły się dwukrotnie.


Co gorsze, rośnie agresja wobec żołnierzy i funkcjonariuszy (...). Rzucanie konarami, rzucanie kamieniami, strzelanie z procy do polskich funkcjonariuszy musi znaleźć adekwatną reakcję - ocenił Tomasz Siemoniak.


Zaznaczył, że priorytetem jest bezpieczeństwo i szczelność polskiej granicy.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z planowanym i świadomym działaniem innych państw w tym obszarze. 90 proc. osób, które próbują przekroczyć granicę polski ma wizy rosyjskie. Trafiają oni do Rosji i stamtąd są przywożeni - mówił.

Siemoniak odniósł się również do kwestii konsultacji społecznych przed wejściem rozporządzenia w życie.


Przewidujemy kilkudniowe konsultacje tego rozporządzenia, czyli z natury rzeczy ono nie wejdzie jutro w życie. W projekcie była oczywiście podana data, bo oczywiście musi być podana, natomiast chcemy tych konsultacji. Wojewoda podejmuje odpowiednie działania - zadeklarował Tomasz Siemoniak.


- Oczywiście ten proces nie powinien trwać zbyt długo, bo są potrzeby na granicy, ale nie uważamy, że te konsultacje są jakoś pro forma, więc prosimy o kilka dni, żeby móc się tutaj przejrzeć. (...) Diabeł tkwi w szczegółach, a my chcemy w minimalnym stopniu utrudnić życie obywatelom, mieszkańcom tych terenów, przedsiębiorcom, turystom czy organizacjom, ale jednak zagwarantować przede wszystkim (bezpieczeństwo – PAP) żołnierzy i funkcjonariuszy - dodał.


Szef MSWiA: Chcemy, by te odległości od granicy nie były w żadnym z miejsc większe niż potrzeba

Minister Siemoniak został także zapytany przez dziennikarza PAP, czy strefa zakazu wstępu będzie rozciągać się 200 m od granicy, jak deklarowano zapowiadając rządowy projekt, czy jak wynika z treści proponowanego rozporządzenia nawet na kilometr w głąb Polski.

- Chcemy, by te odległości od granicy nie były w żadnym z miejsc większe niż potrzeba, niż służby to uznają za absolutnie niezbędne - powiedział Siemoniak.

Zwrócił uwagę, że w praktyce problem dotyczy praktycznie tylko powiatu Hajnowskiego, a wskazane odległości wynikają z oceny Straży Granicznej, która ma doskonałe rozpoznanie sytuacji.


Konsultacje odbędą się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w środę i w czwartek

Konsultacje w sprawie wprowadzenia strefy buforowej odbędą się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w środę i w czwartek – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches. Powiedziała, że zostaną na nie zaproszeni samorządowcy i przedsiębiorcy z terenów, które mają być objęte ograniczeniami, a także media. Dodała, że wojewoda ma przekazać w piątek do MSWiA swoje rekomendacje po konsultacjach.

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi przewiduje, że w 26 miejscach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim na Podlasiu zostanie wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej. Czasowy zakaz przebywania ma obowiązywać przez 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Samorządowcy z terenów przygranicznych sprzeciwiają się wprowadzeniu strefy buforowej - chcą konsultacji z premierem

31.05.2024, 17:11

Samorządowcy z terenów przygranicznych są zaniepokojeni decyzją o wprowadzeniu tam strefy buforowej. Zwrócili się do premiera Donalda Tuska o jej wstrzymanie i przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami.





ZNAJDŹ NAS








źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok