Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSWiA: Budujemy w Straży Granicznej specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji

Wiceszef MSWiA: Budujemy w Straży Granicznej specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji

17.07.2024, 11:45, akt. 12:17

Budujemy w Straży Granicznej specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji, które będą w sposób szczególny przygotowane do radzenia sobie z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, z agresywnym tłumem - powiedział w środę (17.07) wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kierownictwo MON i MSWiA podsumowało na środowej konferencji prasowej w Warszawie działania na rzecz wzmocnienia wschodniej granicy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zwrócił też uwagę na kwestię zmiany sposobu działania na granicy. "Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, wraz z wiceministrem Cezarym Tomczykiem mówili, że w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej powstanie komponent ochrony pogranicza" - przypomniał.


My w Straży Granicznej budujemy specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji w Policji, które będą w sposób szczególny przygotowane do radzenia sobie z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, z agresywnym tłumem posiadającym niebezpieczne narzędzia - przekazał wiceminister Czesław Mroczek.


"Będziemy konsekwentnie działać na rzecz powstrzymania nielegalnego szlaku migracyjnego z Białorusi do Polski" - zapewnił Mroczek. "Mamy świadomość, że szlak ten jest organizowany przez świat przestępczy przy wsparciu służb rosyjskich i białoruskich, ale skutecznie wyłapujemy przestępców, którzy realizują to zadanie" - dodał.

Przekazał, że w ubiegłym roku zatrzymano 600 osób, "przemytników zajmujących się przejmowaniem osób z polskiej granicy i przeprowadzaniem ich dalej, na zachód". W tym roku - dodał - to już blisko 400 zatrzymań.


Uszczelnimy granicę białorusko-polską, przywrócimy tam bezpieczeństwo - zapewnił wiceminister Mroczek.


Podkreślił, że to "niezwykle ważny element, który przyczyni się do skutecznego działania".


Szef MSWiA: O połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od czasu obowiązywania strefy buforowej mamy do czynienia ze spadkiem o połowę prób nielegalnego przejścia przez granicę - poinformował w środę szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Minister Siemoniak podczas wspólnej konferencji z kierownictwem MON podkreślił, że w ostatnich tygodniach podjęto wiele bardzo ważnych decyzji dotyczących bezpieczeństwa Polski, a w szczególności bezpieczeństwa granicy. Zaznaczył, że dla obu resortów ta kwestia jest "absolutnym priorytetem".


Mamy do czynienia ze spadkiem o połowę prób nielegalnego przejścia przez granicę od czasu obowiązywania strefy buforowej. To jest bardzo konkretny rezultat związany z tym, że odsunęliśmy od samej granicy przemytników ludzi - zaznaczył.


Jednocześnie zwrócił uwagę, że poza agresją hybrydową, poza działaniem białoruskich i rosyjskich służb na granicy, mamy do czynienia po prostu z przestępczością.

Polityk przypomniał, że od 4 czerwca oddziały prewencji policji pomagają na granicy. "W ciągu miesiąca blisko 12 tys. żołnierzy przeszkoliła policja" - dodał.

Minister podkreślił, że podjęty został szereg działań inwestycyjno-infrastrukturalnych.


W ostatnich dniach podpisane zostały przez Straż Graniczną dwie umowy. Jedna dotyczy elektronicznych aspektów zabezpieczenia granicy. Druga dotyczy doinwestowania, doposażenia tej zapory, która w dość łatwy sposób jest pokonywana - poinformował.


Zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o walkę z przyczynami sytuacji na granicy, podjęto wspólnie z MSZ działania, po to, aby obywatelom tych państw, którzy są zachęcani do nielegalnego przekroczenia granicy Polski, na miejscu uświadamiać, że jest to przestępstwo.

"Również nieustanie politycznie wywieramy presję na Białoruś, żeby zaniechała tego procederu" - dodał.

Przekazał, że Polska również domaga się od Białorusi współpracy w śledztwie, aby znaleźć mordercę polskiego żołnierza, który został ugodzony nożem na granicy. "Służby nie spoczną, dopóki nie zostanie ta osoba znaleziona i osądzona za to, czego dokonała" - zapewnił.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marszałek Hołownia w Podlaskiem: Atak na żołnierzy to czyste chuligaństwo, to rzecz odrażająca [zdjęcia]

16.07.2024, 12:46

Podczas wizyty w Białowieży marszałek Sejmu Szymon Hołownia potępił atak grupy młodzieży na polskich żołnierzy oraz obiecał wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy tracą na wprowadzeniu strefy buforowej.


Po ataku na żołnierzy patrolujących granicę wójt gminy Nurzec Stacja apeluje o solidarność ze służbami mundurowymi

16.07.2024, 12:33

Wójt gminy Nurzec Stacja apeluje o solidarność ze służbami mundurowymi. To na terenie tej gminy - w nadgranicznych Wyczółkach - doszło do ataku na żołnierzy Wojska Polskiego.


Grupa młodych ludzi zwyzywała, opluła i oblała piwem polskich żołnierzy

15.07.2024, 16:12

Grupa młodych osób miała zatrzymać i znieważać żołnierzy, którzy ochraniają polsko-białoruską granicę. Nagrania z tego incydentu pojawiły się w poniedziałek (15.07) w internecie. Sprawą zajmuje się podlaska policja.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok