Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z UDSK w Białymstoku zachęcają do badań dotyczących wczesnego wykrywania cukrzycy

Specjaliści z UDSK w Białymstoku zachęcają do badań dotyczących wczesnego wykrywania cukrzycy

autor: Marcin Gliński

9.08.2024, 12:40, akt. 13:58

W sobotę (10.08) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odbędą się wakacyjne pobrania krwi od dzieci w programie wczesnego wykrywania cukrzycy typu I - poinformowano w piątek (9.08) na konferencji prasowej. Program skierowany jest do dzieci w wieku 1-9 lat, krew pobierana jest jednorazowo.

Konferencja prasowa w UDSK w Białymstoku, 9.08.2024, fot. Marcin Gliński
Konferencja prasowa w UDSK w Białymstoku, 9.08.2024, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Specjaliści z UDSK w Białymstoku zachęcają rodziców do badań dotyczących wczesnego wykrywania cukrzycy - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Badania prowadzi wraz z zespołem prof. Artur Bossowski

Badania prowadzi wraz z zespołem prof. Artur Bossowski z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

To prewencyjne badania populacyjne, których celem jest jak najwcześniejsze wykrycie u dzieci przeciwciał, które wskazują, że dzieci te zachorują na cukrzycę typu autoimmunologicznego. Wczesne wykrycie ma dać im szanse na wdrożenie zaleceń zdrowotnych, opóźnienie choroby, wdrożenie immunoterapii (u tych, u których będą do tego wskazania), a także zapobiec ciężkim powikłaniom tej choroby, leczonym w szpitalu (ketokwasicy). Chodzi też o szeroką edukację.

Badaniami ma być objętych ok. 50 tys. dzieci w Podlaskiem – wszystkie dzieci z grupy wiekowej od pierwszego do dziewiątego roku życia, które nie mają objawów cukrzycy. Rozpoczęły się one w kwietniu 2023 r. w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Są też organizowane wyjazdowo w różnych miastach w regionie.


Profesor Bossowski: Program jest pionierski w skali kraju

W piątek na konferencji prasowej z udziałem prof. Bossowskiego, kierownika Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z pododdziałem Kardiologii w UDSK, a także władz miasta i regionu oraz kuratorium zachęcano rodziców i opiekunów do przyprowadzenia swoich dzieci na sobotnie badania.

Bossowski podkreślał, że program jest pionierski w skali kraju. Mówił, że dotąd przebadano w sumie blisko 3,6 tys. dzieci.


Niestety w dużym smutkiem i przykrością należy stwierdzić, że odsetek pacjentów z dodatnim wynikiem jest 6,18. Można powiedzieć statystycznie, że jeśli mamy sto dzieciaków, to wśród tych stu - sześciu w najbliższym czasie zachoruje na cukrzycę typu I - powiedział badacz.


Prof. Bossowski mówiąc o cukrzycy typu I zaznaczył, że to choroba, w której zachodzi proces autoimmunizacyjny, czyli - jak wyjaśnił - "organizm własny zwalcza siebie samego". Powiedział, że organizm wytwarza przeciwciała niszczące komórki beta-trzustkowe, ostatecznie doprowadza do tego, że organizm nie wytwarza insuliny. "Jeśli nie ma insuliny, pacjent wtedy trafia w ciężkim stanie, w ketokwasicy i z hiperglikemią, i dlatego jest to ostry stan zagrożenia życia" - wyjaśnił.

Dlatego - jak podkreślił - tak ważne są badania profilaktyczne, dzięki którym jest szansa na wczesne "wyłapanie" pacjentów. Bossowski mówił, że okazja do edukacji, szkoleń i wyjaśnienia rodzicom, jakie są objawy kliniczne. Powiedział, że dzieci z ryzykiem zachorowania przechodzą dodatkowe badania, objęte są też opieką specjalistów: diabetologa, edukatora, dietetyka i psychologa.

Zapraszał dzieci wraz z opiekunami na pobranie krwi, które zostaną przeprowadzone w sobotę w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy UDSK w godz. 9:00-12:00. Mówił, że badania skierowane są do dzieci w wieku 1-9 lat z całego województwa podlaskiego. Dodał, że nie są potrzebne skierowania, a cała procedura polega na jednorazowym pobraniu krwi.


Sobotnia akcja to ostatnia w wakacje

Do wzięcia udziału w badaniach zachęcał także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Mówił, że to unikatowa szansa, żeby przebadać własne dzieci.


Wystarczy jedna próbka krwi, która da odpowiedź na to czy wasze dziecko znajduje się w grupie ryzyka i może potencjalnie zachorować na cukrzycę typu I, która staje się chorobą cywilizacyjną - powiedział wojewoda.


Profilaktyka zdrowotna jest jednym z najważniejszych zadań województwa podlaskiego - mówił natomiast marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, który włączył się w promocję badań. Dodał, że ten program został wsparty kwotą 300 tys. zł z budżetu województwa.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki zwrócił uwagę, że to dobry moment, żeby z badaczami i władzami samorządowymi i różnymi instytucjami przygotować działania profilaktyczne, aby zmniejszyć odsetek najmłodszych chorujących na cukrzycę typu I. Natomiast podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło zapowiedziała, że zostaną przygotowane szkolenia dla nauczycieli jak pomóc dzieciom na terenie szkoły, a także jak wesprzeć rodziców.

Sobotnia akcja to ostatnia w wakacje. Prof. Bossowski mówił, że kolejne pobrania organizowane będą od września dwa razy w miesiącu w UDSK w Białymstoku. Od września do listopada akcje pobrań planowane są też w regionie: w Augustowie, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

źródło: PAP | red: pp, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cukrzyca typu 1 u dzieci

13.02.2024, 12:16

Już ponad 2,5 tysiąca podlaskich dzieci do 9. roku życia przebadano w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Dzięki tej akcji ponad 40 dzieci skierowano pod stałą opiekę kliniki i poradni endokrynologicznej i diabetologicznej UDSK.


Za kilka lat już co dziesiąty Polak może mieć cukrzycę. Eksperci przypominają o profilaktyce

4.06.2022, 13:48

Są coraz nowocześniejsze metody leczenia, ale problemem wciąż jest późna wykrywalność cukrzycy. Tymczasem wczesna diagnoza może nawet zatrzymać chorobę. Podkreślają to uczestnicy białostockiej konferencji naukowej "Podlaskie Dni Endokrynologiczno-Diabetologiczne".





ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok