Radio Białystok | Wiadomości | dr Paweł Grzesiowski: Szczytu zachorowań na COVID-19 można się spodziewać w październiku

dr Paweł Grzesiowski: Szczytu zachorowań na COVID-19 można się spodziewać w październiku

26.08.2024, 14:58, akt. 16:44

Szczytu zachorowań na COVID-19 w trwającej obecnie fali tej choroby można się spodziewać w październiku. Wtedy też powinna być dostępna najnowsza szczepionka – poinformował w poniedziałek (26.08) na konferencji prasowej w Białymstoku główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin
Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin


0:00
0:00
O sytuacji epidemicznej w Polsce mówił w Białymstoku Główny Inspektor Sanitarny - dr Paweł Grzesiowski - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Paweł Grzesiowski: Krążą nowe warianty

- Od kilku tygodni informujemy, że fala COVID-19 narasta. W Polsce liczba zachorowań rośnie od końca czerwca, więc to nie jest coś, co się wydarzyło wczoraj (...), krążą nowe warianty i to jest główna przyczyna pojawienia się kolejnej fali zachorowań - powiedział dziennikarzom dr Paweł Grzesiowski.

Dodał, że najwięcej zachorowań przypadnie na koniec września, w pierwszej połowie października.


Spodziewamy się, że ten szczyt nastąpi właśnie wtedy. Oczywiście pewnym elementem, który może zaburzyć ten projektowany przebieg fali (zachorowań), jest pierwszego września i powrót dzieci do szkół i potem kolejna data – to jest początek października - powrót studentów do szkół wyższych - powiedział Paweł Grzesiowski.


Zaznaczył, że po ok. dwóch, trzech tygodniach od początku nauki w szkołach zachorowania mogą się nasilić. Poinformował, że do końca sierpnia osoby, które chcą się zaszczepić na COVID-19, mają do tego wskazania, mogą szukać jeszcze obecnie dostępnych szczepionek (jest ich niewiele), bo nowych nie będzie do października.


Nastąpi przerwa w dostępności szczepionek, ponieważ jeszcze w tej chwili nie ma szczepionek zarejestrowanych w Europie. Jest jedna szczepionka, która weszła od lipca, ale jest niedostępna, ponieważ procedury przetargowe trwają, natomiast kolejne szczepionki są rejestrowane w tej chwili przez Europejską Agencję Leków, więc mamy taką sytuację, że do października prawdopodobnie szczepionek nie będzie - powiedział dr Paweł Grzesiowski.


Dodał, że obecnie dominuje wariant omikron koronawirusa, jego zmutowane podwarianty, które dotarły do Polski. Zaznaczył, że nie chodzi ani o sezonowość, ani o pogodę, lecz o to, że słabnie nasza odporność.

- Wirusy są nowe, zmienione i to wywołuje zachorowania. Nie ma na razie żadnych sygnałów o tym, że przebieg covidu w 2024 r. jest inny niż przebieg covidu w 2023 czy 2022 r. - powiedział Paweł Grzesiowski. Wyjaśnił, że objawy dotyczą górnych dróg oddechowych, pacjent jest osłabiony, ma gorączkę, u części pacjentów są też bóle brzucha, wymioty i biegunka.


Obecnie w szpitalach w Polsce przebywa ok. 500 osób z COVID-19

Paweł Grzesiowski poinformował, powołując się na dane z ubiegłego tygodnia, że obecnie w szpitalach w Polsce przebywa ok. 500 osób z COVID-19 i ocenił, że nie jest to problem w porównaniu z początkiem pandemii. Wyjaśnił, że to przede wszystkim osoby starsze, często chore także na inne choroby.

 - Mamy też pojedyncze zgony z powodu COVID-19 - powiedział Paweł Grzesiowski.

Podkreślił przy tym, że z tego powodu należy przypominać o zasadach ochrony przez koronawirusem. Powtórzył wcześniejsze zalecenia o stosowaniu maseczek przez osoby, które chcą się chronić, dezynfekcji rąk i unikaniu kontaktu z osobą chorą. Powtórzył także, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek. Są one jedynie zalecane jako "wybór zdrowego rozsądku" w miejscach publicznych, w zamkniętych pomieszczeniach i w placówkach ochrony zdrowia.

Paweł Grzesiowski ocenił, że wprowadzanie obowiązku obostrzeń byłoby teraz - jak powiedział - "niepotrzebnym zwiększeniem obciążeń dla wszystkich, a nie przekładałoby się to na bezpieczeństwo pacjentów", bo wirus jest wszędzie, jest powszechny.

Dr Paweł Grzesiowski powiedział także, że w szpitalach, gdzie pojawia się problem - a są już według niego szpitale, gdzie występują ogniska COVID-19 - ich dyrektorzy mają prawo ograniczać odwiedziny (skracać czas odwiedzin, wpuszczać mniej osób), aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu, ale nie zakazywać zupełnie odwiedzin czy zamykać oddziały. 


Wkrótce powinny być zaktualizowane wytyczne ws. małpiej ospy

W najbliższych dniach powinny być zaktualizowane wytyczne postępowania w sprawie małpiej ospy - poinformował główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. 

Przypomniał, że wytyczne takie wypracowano w Polsce dwa lata temu, a teraz są aktualizowane przez ekspertów na podstawie najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.

- To wszystko jest, więc tutaj nie trzeba aż tak nerwowo reagować i nagle działać. Pracuje grupa ekspertów nad aktualizacją tych wytycznych. Myślę, że w ciągu najbliższych dni one się ukażą - poinformował Paweł Grzesiowski.

Przypomniał, że na podstawie wytycznych sprzed dwóch lat w Polsce jest system opieki nad pacjentem z małpią ospą (mpox).

- Mamy ten system. My go modyfikujemy, ponieważ wiemy, że ten wirus jest bardziej zakaźny i może wywoływać cięższe zachorowania w Afryce. To na razie tyle wiemy - powiedział Grzesiowski.

Wskazał, że na mocy tych przepisów choroba jest w Polsce notyfikowana, obowiązkowa jest izolacja chorego - do dwóch tygodni - i za zgodą lekarza może się odbywać w domu. Przewidziana jest też obowiązkowa, trwająca do trzech tygodni kwarantanna, możliwość izolacji pacjentów na oddziałach zakaźnych. Poinformował także o tym, że jest szczepionka przeciwko mpox dla ok. 5 tys. osób oraz dwa ośrodki (w Warszawie i Gdańsku) wyznaczone do badań.

- Mamy rozporządzenia, mamy dokumentację w tej sprawie jasną, że osoba z mpox podlega bardzo konkretnym procedurom - zapewnił Paweł Grzesiowski.

Ospa małpia (mpox) jest odzwierzęcą chorobą zakaźną, która w sprzyjających warunkach może się przenosić również z człowieka na człowieka. O pojawieniu się nowej, groźniejszej formy małpiej ospy, która może zabić nawet 10 proc. chorych, naukowcy informowali na początku roku. Choroba rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami, w tym poprzez seks.

Nowa odmiana wirusa rozprzestrzenia się obecnie w Afryce, ale w ostatnim czasie potwierdzono też przypadek w Szwecji.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W województwie podlaskim nowym preparatem na COVID-19 można się zaszczepić w 33 miejscach

7.12.2023, 18:01

Tylko w 33 miejscach w Podlaskiem można się na razie zaszczepić nowym preparatem na COVID-19. Pierwszego dnia w Polsce zaszczepiło się kilka tysięcy osób.


Nowa szczepionka przeciw COVID-19 jest już dostępna

6.12.2023, 13:59

Dostępna jest już nowa szczepionka przeciw COVID-19. Na razie na szczepienie można zarejestrować się w około 30 przychodniach lekarzy rodzinnych w naszym regionie i w trzech aptekach - w dwóch w Białymstoku i w jednej w Czarnej Białostockiej.


prof. Joanna Zajkowska [wideo]

6.12.2023, 07:13

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.





ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok