Radio Białystok | Wiadomości | Grupa Granica: strefa buforowa zamknięta dla organizacji pomocowych

Grupa Granica: strefa buforowa zamknięta dla organizacji pomocowych

autor: Ryszard Minko

11.09.2024, 17:16, akt. 12.09.2024, 10:51

Wbrew deklaracjom rządu - wprowadzona przy polsko-białoruskiej granicy strefa z zakazem przebywania pozostaje zamknięta dla organizacji pomocowych. Informują o tym aktywiści z Grupy Granica, którzy w Białowieży zorganizowali spotkanie z dziennikarzami.

Obszar objęty zakazem przebywania, Podlaskie, 13.06.2024, fot. Ryszard Minko
Obszar objęty zakazem przebywania, Podlaskie, 13.06.2024, fot. Ryszard Minko

Pierwotnie miało się ono odbyć w obrębie strefy buforowej niedaleko zapory, ale tak organizatorzy jak i dziennikarze nie otrzymali na to zgody od Straży Granicznej. 


Tak jest za każdym razem, kiedy próbujemy dotrzeć do migrantów wzywających pomocy i jeszcze nigdy żadna z naszych organizacji nie uzyskała odpowiedniej zgody SG - mówi Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. 


Dodaje, że wolontariusze wyzwani są do migrantów, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę, którzy potrzebują pomocy medycznej i w ubieganiu się o ochronę międzynarodową. Z danych wolontariuszy wynika, że tylko w lipcu i sierpniu otrzymali ponad 400 podobnych wezwań.

Ja wynika z informacji Grupy Granica, jedynie organizacja Lekarze Bez Granic otrzymała kilka zgód na udzielenie pomocy migrantom bezpośrednio przy polsko-białoruskiej granicy. Zdaniem aktywistów humanitarnych, wprowadzona strefa buforowa w praktyce ma ułatwić służbom stosowanie push-backów oraz uniemożliwienie kontroli nad działaniami służb: policji, wojska i straży granicznej.

Tymczasem Straż Graniczna odpowiada, że w trakcie ostatnich trzech miesięcy komendanci poszczególnych placówek udzielali zgód na wejście do strefy. 


97 zgód otrzymali dziennikarze, 23 organizacje pomocowe oraz pracownicy, którzy musieli pojawiać się na obszarze z zakazem przebywania - mówi rzeczniczka Podlaskiego oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz. 


Nie precyzuje jednak, jakie organizacje pozarządowe otrzymywały zgody na wejście do strefy.


Strefa buforowa

Strefa buforowa przy polsko-białoruskiej granicy to szeroki na 200 metrów i długi na około 60 kilometrów przygraniczny pas, na którym nie można przebywać bez odpowiedniego zezwolenia. Jak uzasadniało decyzje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - chodziło o ułatwienie pracy służbom ochraniających granicę. Ministerstwo podaje też dane, że od chwili wprowadzenia strefy buforowej znacznie zmalała liczba prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy. Zgodnie z decyzją resortu zamknięta strefa obowiązywać będzie przez kolejne 90 dni.


| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok