Radio Białystok | Wiadomości | Jak porazić sobie z cukrzycą i otyłością? Zgłosić się do Centrum Badań Klinicznych
To wyjątkowa okazja, by zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie wziąć udział w badaniach naukowych. Specjalny projekt badawczy realizuje Centrum Badań Klinicznych w Białymstoku. Medycy oferują komplet bezpłatnych badań.
Uczestnicy projektu mogą skorzystać z rezonansu magnetycznego jamy brzusznej, pomiaru wydatkowania energii, czy testu wysiłkowego.
Kto może się zgłosić?
Zgłaszać się mogą osoby chorujące na cukrzycę lub takie, u których jest duże ryzyko jej wystąpienia - np. mają podwyższony poziom glukozy, są otyłe lub ktoś z ich rodziny choruje.
Kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych prof. Adam Krętowski zwraca uwagę, że wczesne wykrycie cukrzycy zapobiega wielu innym chorobom.
Niestety wiele osób nawet nie wie, że już choruje.
Przez kilka lat do projektu przystąpiło już ponad 6 tysięcy osób chorych na cukrzycę, ale też otyłych, czyli z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę - dodaje prof. Adam Krętowski. -Uczestnicy projektu dostają za darmo leki, dzięki którym znacznie tracą na wadze.
Dzięki projektowi "Zatrzymaj cukrzycę" naukowcy chcą dowiedzieć się więcej na temat rozwoju cukrzycy, sposobów jej zapobiegania i skuteczniejszego leczenia.
Jak się zgłosić?
Do udziału w projekcie zgłaszać się można od poniedziałku do piątku między 12:00 a 15:00 telefonicznie lub mailowo:
numery tel.: 85 831 81 50, 85 831 81 56
adres e-mail: polred@umb.edu.pl
W programie radzimy, jak nie zachorować na cukrzycę. A jeśli już chorujemy, to jak z nią walczyć. Mówimy też o trwającym od kilku lat projekcie badawczym "Zatrzymaj cukrzycę! Polski Rejestr Diabetologiczny PolReD".
Już ponad 2,5 tysiąca podlaskich dzieci do 9. roku życia przebadano w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Dzięki tej akcji ponad 40 dzieci skierowano pod stałą opiekę kliniki i poradni endokrynologicznej i diabetologicznej UDSK.
14 listopada - to Światowy Dzień Cukrzycy. O profilaktyce i leczeniu tej powszechnej choroby mówi lekarz diabetolog Jolanta Gudajtis.
Nasi ojcowie wystarali się o litewską Mszę św. w Bazylice Sejneńskiej, ale obecnie bardzo potrzebujemy księdza Litwina - twierdzi mieszkaniec wsi Burbiszki Jan Żukowski.