Radio Białystok | Wiadomości | W święto Objawienia Pańskiego ulicami miast przeszły Orszaki Trzech Króli [zdjęcia]

W święto Objawienia Pańskiego ulicami miast przeszły Orszaki Trzech Króli [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Anna Auron-Wasilewska, Dominika Dębska, Ryszard Minko

6.01.2025, 07:18, akt. 16:13

Ulicami podlaskich miast kolejny raz przeszły w poniedziałek (6.01) barwne Orszaki Trzech Króli. Tym razem hasłem są słowa "Kłaniajcie się królowie", będące również nawiązaniem do millenium koronacji Bolesława Chrobrego.

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, 6.01.2025, fot. Sylwia Krassowska
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, 6.01.2025, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W święto Objawienia Pańskiego ulicami miast przeszły Orszaki Trzech Króli - relacja Marcina Glińskiego i Anny Auron-Wasilewskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Łomży po raz 13. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli, to obok Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa tego dnia rozważano tajemnicę narodzenia Jezusa, pokłon Trzech Króli, chrzest w Jordanie. Później każde z wydarzeń zyskało oddzielne obchody.

Ta trójka nie jest wspomniana w ewangelii, natomiast ona bierze się stąd, że ci Trzej Królowie, czy Magowie złożyli trzy dary: mirrę, złoto i kadzidło. W osobach tych Trzech Króli Kościół chciał widzieć samego siebie, czyli faktycznie ludzi, którzy ze wszelkich zakątków znanego wówczas świata schodzą się, żeby oddać chwałę Panu Bogu. Żeby rozpoznać tego Boga, który stał się obecny pośród ludzi - mówi biblista ks. Marek Kowalczyk z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.



Tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kadzidło oraz kredę, którą wierni oznaczają drzwi domu.


Jest to wyraz naszej wiary w Chrystusa, który się narodził, objawił się światu, przyszedł po to, by nas zbawić. K+M+B zazwyczaj tłumaczymy jako imiona trzech króli - Kacper, Melchior, Baltazar, natomiast alternatywne oznaczenie C+M+B odnosi się do łacińskiego wyrażenia "Christus mansionem benedicat",  czyli "Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie". To podkreśla z kolei ten drugi wymiar, aby to błogosławieństwo od przychodzącego Zbawiciela towarzyszyło nam w życiu rodzinnym - przypomina ks. Marek Kowalczuk.


Białystok


Tegoroczny, organizowany po raz 12. białostocki Orszak Trzech Króli wyruszył pod hasłem "Kłaniajcie się królowie!", które jest fragmentem znanej pastorałki, a także nawiązuje do tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Nieodzownym elementem pochodu jest wspólne kolędowanie setek mieszkańców, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami.

Orszak rozpoczął się mszą świętą w archikatedrze białostockiej, następnie białostoczanie spotkali się przy placu Jana Pawła II, by wyruszyć wraz z Królami za Gwiazdą.

Białostocki Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną, wspieraną finansowo przez władze miasta. W jego organizację zaangażowały się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

Kolejne przystanki orszaku przedstawiały sceny: "Początek" (Plac Jana Pawła II), "Gospoda" (Białostocki Ośrodek Kultury ul. Legionowa 5), "Dwór Heroda" (Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów), "Walka Dobra ze Złem" (Rynek Kościuszki), "Brama Anielska" (Rynek Kościuszki) oraz "Szopka" (dawne Kino Ton).

Wydarzeniem towarzyszącym Orszakowi Trzech Króli była wystawa białostockich szopek w witrynie Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Legionowej 2. Każdy mógł ją obejrzeć podczas spaceru.

W związku z Orszakiem kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami: w godz. 12:00-14:15 wystąpiły ograniczenia w ruchu drogowym na następujących ulicach: Plac Jana Pawła II, Kościelna, Legionowa, Marii Curie-Skłodowskiej, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Władysława Liniarskiego, Lipowa, skrzyżowanie ulic: Rynek Kościuszki i Henryka Sienkiewicza.

Ponadto wzdłuż trasy przemarszu, w godz. 6-14, zostały wyłączone z parkowania parkingi przy ulicach: Kościelna (wlot), Legionowa 5 (Białostocki Ośrodek Kultury), Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów (przy budynku Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku).


Łomża


W Łomży Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta po raz 13. Podobnie jak w poprzednich latach złożyły się na niego trzy części, które - każda ze swoim królem - wyruszyły z trzech kościołów: orszak czerwony z parafii Krzyża Świętego, zielony z kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli i niebieski z Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkali się przed ołtarzem papieskim w sąsiedztwie sanktuarium Miłosierdzia, gdzie trzej królowie oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi przed symboliczną stajenką betlejemską.

Najdłuższą historię w tworzeniu orszaku 6 stycznia ma parafia Krzyża Świętego.


Usłyszałem o tym zwyczaju od swojego przyjaciela - księdza z Włoch i chcieliśmy go przeszczepić na nasz łomżyński grunt. Okazało się jednak, że akurat powstała ogólnopolska Fundacja Orszak Trzech Króli, więc od razu tam zgłosiliśmy swój akces i tak wędrujemy od dwunastu lat, żeby mówić ludziom, że oto narodził się król miłości i pokoju, który kocha wszystkich - opowiada proboszcz ks. Andrzej Godlewski.


Pierwszy Orszak Trzech Króli w Łomży polegał na przejściu wiernych osiedlowymi uliczkami z kościoła Bożego Ciała na plac przed kościołem Krzyża Świętego, teraz angażują się w tę imprezę trzy parafie, a liczba wszystkich uczestników sięga nawet tysiąca osób, które uczestniczą w orszaku całymi rodzinami.


Suwałki


W poniedziałek (06.01) tłumy Suwalczan wzięły udział w Orszaku Trzech Króli. Ten barwny korowód zorganizowano w mieście po raz 13. Uczestnicy przygotowywali się do niego od jesieni. Przygotowywali stroje, uczyli się ról i odgrywali scenki. Wśród nich m.in. Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem i Wizyta przy stajence betlejemskiej. Głównym organizatorem Orszaku był Suwalski Ośrodek Kultury, a także parafie Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Aleksandra, Akcja Katolicka i Parafialna Szkoła Polsko-Romska.

Mieszkańcy podkreślali, że jest to dla nich ważne religijne, ale także rodzinne wydarzenie.


Kochamy ten Orszak, lubimy to święto i aktywnie w nim uczestniczymy. Mamy śpiewniki, maszerujemy wspólnie i śpiewamy. Chcemy pokazać, że kochamy Pana Jezusa. W ten sposób dziękujemy Bogu, że możemy tu być. To jest coś pięknego - mówiła jedna z uczestniczek Orszaku.



O wartości tego święta mówił też ksiądz Jarema Sykulski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach.


Przede wszystkim Orszak Trzech Króli jest opowiedzeniem się za czymś, tj. za dobrem, miłością, życzliwością i można powiedzieć, że przez to, że jest barwny i wielokulturowy, uczy tolerancji i bycia razem ze sobą - mówił ksiądz Jarema Sykulski.


Podczas Orszaku Trzech Króli w Suwałkach zbierano pieniądze na edukację wybranego dziecka z Zimbabwe.


| red: gl, tk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

28.11.2024, 07:31

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy. Zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku.


Święto Trzech Króli w Kościele katolickim - ulicami miast przeszły wielobarwne orszaki [zdjęcia, wideo]

6.01.2024, 07:43

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.


Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami podlaskich miast [zdjęcia, wideo]

7.01.2023, 00:02

To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół obchodzi w piątek (6.01) uroczystość Objawienia Pańskiego - popularnie zwaną Świętem Trzech Króli. W związku z tym ulicami miast w całym regionie przeszły Orszaki Trzech Króli.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok