Radio Białystok | Wiadomości | Znaki na drzewach - to nie wandale
Drzewa pomalowane farbą w różnych kolorach możemy spotkać spacerując po lesie. To nie efekt działalności wandali, a część pracy leśników.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Oznaczenia namalowane na drzewach to przygotowania do wiosennych porządków - mówi podleśniczy Tomasz Pasławski.
Są to przygotowania do trzebieży, czyli cięć pielęgnacyjnych. Leśnik musi przejść się i powyznaczać drzewa, które przegrały już walkę o światło, bądź te, które rosną w zbyt wielkim zagęszczeniu. Robi się to po to, by pozostały drzewostan miał jak najlepsze warunki do wzrostu. Nie tylko na wysokość, ale również na grubość. Drzewostan otrzymuje wówczas więcej światła, drzewa mają większy dostęp do minerałów zawartych w glebie i do wody - dodaje Tomasz Pasławski.
W czasie takich przygotowań leśnicy opisują też miejsca wyjątkowe przyrodniczo lub turystycznie.
Wyznaczanie trzebieży to również doskonała okazja do tego, aby w terenie oznaczyć drzewa ekologiczne. To są drzewa, na których znajdują się dziuple bądź gniazda. Do tego służy biała farba, a na drzewie pojawia się literka E. Można również zaznaczyć miejsca, w których występują gatunki chronione, jak również jakieś mrowiska czy miejsca kultu - mówi podleśniczy.
100 lat rezerwatu Czerwone Bagno - to hasło roku 2025 w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Jest wola wybudowania siedziby Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, ale obiekt musi być prawdziwą wizytówką regionu - mówi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku Karol Pilecki.
To ogólnopolska akcja promująca honorowe krwiodawstwo, a jednocześnie podziękowanie za bezcenny dar życia. Na osoby, które w środę (18.12) oddają krew w białostockim centrum krwiodawstwa, bądź w oddziałach terenowych czeka świąteczne drzewko od leśników.