Radio Białystok | Wiadomości | Operacja Bezpieczne Podlasie - presja nielegalnej migracji nie słabnie

Operacja Bezpieczne Podlasie - presja nielegalnej migracji nie słabnie

autor: Ryszard Minko

5.01.2025, 13:49, akt. 14:10

Ponad 6 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy, dramatyczne sytuacje podczas obrony granicy i nieustanna presja podczas służby - podsumowanie pięciu miesięcy operacji Bezpieczne Podlasie.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, fot. Barbara Sokolińska
Zapora na granicy polsko-białoruskiej, fot. Barbara Sokolińska

Operacja o kryptonimie Bezpieczne Podlasie, rozpoczęła się 1 sierpnia 2024 roku. To kontynuacja wcześniejszego wsparcia wojska dla służb granicznych w udaremnianiu prób nielegalnego przekraczania granicy. 

Trzon pierwszej, półrocznej zmiany operacji stanowią żołnierze 18. „Żelaznej” Dywizji Zmechanizowanej. Podsumowując pięć miesięcy służby, Żelazna Dywizja w mediach społecznościowych pisze, że w tym czasie każdej doby realizowanych jest prawie pół tysiąca pieszych i mobilnych patroli. Żołnierze odnotowali nieco ponad 6,2 tys. nielegalnych przekroczeń granicy, przy czym udało się ująć ponad 5,5 tys. nielegalnych migrantów. W sumie w operacji bierze udział 6 tysięcy żołnierzy, którzy mimo niewątpliwego ogromnego zaangażowania zmagają się też z ogromną presją związaną ze służbą.

Między innymi chodzi o dwa tragiczne zdarzenia z udziałem żołnierzy. Pierwszy, do którego doszło miesiąc przed rozpoczęciem operacji Bezpieczne Podlasie,- to śmierć 21-leniego Mateusza Sitka z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł po tym, jak pod koniec maja ugodził go nożem jeden z forsujących granicę migrantów.

Drugi, to poważny incydent z 1 stycznia, kiedy to w Mielniku 25-letni żołnierz z Przemyśla pod wpływem alkoholu ostrzelał z karabinu cywilny samochód, którym podróżował ojciec z nastoletnią córką. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Podejrzany został aresztowany i może mu grozić nawet dożywocie.

Pierwsza, półroczna zmiana operacji Bezpieczne Podlasie zakończy się pod koniec stycznia.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna: w zeszłym roku było 30 tys. prób przekroczenia granicy

4.01.2025, 16:37

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią w 2024 r. wyniosła blisko 30 tys. Mniej ich było w drugiej połowie roku po wprowadzeniu strefy buforowej i w miejscach gdzie zmodernizowano barierę graniczną - wynika z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Rok 2024 na granicy polsko-białoruskiej: wzmocnienie zapory i strefa buforowa

27.12.2024, 09:02

Rok 2024 cały czas przebiegał pod hasłem ochrony polskich granic, szczególnie tych będących jednocześnie granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Od 13 czerwca na odcinku nadgranicznym z Białorusią obowiązuje strefa buforowa zakazująca przebywania w niej.


Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód - rozmawiali o tym z przedstawicielami MON i wojska

13.11.2024, 07:12

Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. We wtorek (12.11) po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok