Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

Prawosławni obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

autor: Anna Petrovska

6.01.2025, 06:00, akt. 18:08

Dziś (6.01), w Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, prawosławni najpierw zasiądą do wigilijnych stołów, później całą noc spędzą w cerkwi.

Nabożeństwo z okazji święta Bożego Narodzenia w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, foto: Zdzisław Wasilewski
Nabożeństwo z okazji święta Bożego Narodzenia w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, foto: Zdzisław Wasilewski


0:00
0:00
Potrawy na wigilijnym stole - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prawosławna Wigilia to dzień ścisłego postu, ale już poranne nabożeństwa mają wyjątkowy bożonarodzeniowy charakter - mówi ks. Anatol Szymaniuk z Białegostoku.


Nabożeństwa Wigilii w prawosławiu mają specyficzny charakter, są odczytywane godziny kanoniczne, których cechą charakterystyczną jest to, że czytana jest też Ewangelia. Teksty nawiązują do przyjścia na świat i narodzenia Chrystusa, odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego, która rozpoczyna się od wieczerni - mówi ks. Anatol Szymaniuk.


Skromną kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i "kutią", czyli gotowaną kaszą czy też ryżem z miodem, makiem i bakaliami. Prosfora to mały okrągły chlebek, który jest używany w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii. - Ma inne znaczenie niż katolicki opłatek. Wierni po zakończeniu św. liturgii jedzą ją na czczo - dodaje ks. Anatol Szymaniuk.


Jest to dzień ścisłego postu, dlatego nasi wierni przez cały dzień nie spożywają posiłków aż do wieczerzy wigilijnej. Z liturgii przynoszą prosforę, która ma inny wymiar niż opłatek w kościele rzymskokatolickim. To jest chleb uświęcony na liturgii dla spożycia przez wiernych - tłumaczy ks. Szymaniuk.


Wigilijny stół to biały obrus, pod nim siano i tradycyjne potrawy. Nie musi być ich 12, ale wszystkie są postne. 

Kutia, czyli gotowana kasza, ryż bądź pęcak z miodem, makiem i bakaliami, to najważniejsza wigilijna potrawa.


Jest karp, kutia, czyli gotowana pszenica z miodem, makiem i bakaliami, pierogi z kapustą i grzybami, tradycyjne potrawy, nic nowoczesnego nie ma, zawsze musi być barszcz z grzybami, rybka do tego, racuszki z makiem, no i kisiel. Kiedyś babcia gotowała kisiel z owsa, barszczyk czerwony, jemy prosforkę. Zupa grzybowa, placki drożdżowe, u babci zawsze był pieczony „pieroh” czyli bułka drożdżowa, dziadek wkładał siano pod obrus, cały obrus wypchany sianem, że ciężko szklankę postawić. Dużo gotowania, dużo krzątaniny w domu, żeby dom wyglądał ładnie, oświetlenia, zawsze panowie jeżdżą na ostatnie szybkie zakupy ale to jest takie sympatyczne i fajne.


Na wigilijnym stole nie znajdziemy już kisielu z owsa, a tradycyjnie przeważają ryby, pierogi z kapustą i grzybami, drożdżowe placki, kompot z suszu czy barszcz czerwony.

W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.

W soborze św. Mikołaja w Białymstoku bożonarodzeniowe nabożeństwo całonocnego czuwania rozpoczęło się o 17:00. W jego liturgiczny skład wchodzi wielka wieczernia, jutrznia i pierwsza godzina kanoniczna. 

| red: tk, zmj, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilku kalendarzy używają w życiu religijnym mieszkańcy województwa podlaskiego

1.01.2025, 10:24

W zależności od wyznania, różnych kalendarzy używają w życiu religijnym mieszkańcy województwa podlaskiego. Oprócz powszechnie używanego gregoriańskiego, w którym rozpoczął się rok 2025, są to kalendarze juliański i księżycowy. Według tych kalendarzy, nowy rok dopiero nadejdzie.


Prawosławni hierarchowie w przesłaniu na Boże Narodzenie: Współczesny świat promuje grzech

25.12.2024, 13:08

Współczesny świat bardziej promuje grzech, podając w wątpliwość tradycyjne wartości; człowiek jest zagubiony i łatwo poddaje się sekularyzacji - piszą prawosławni hierarchowie w orędziu z okazji świąt Bożego Narodzenia, skierowanym do wiernych i duchowieństwa.





ZNAJDŹ NAS










Fotolia.com
REGION
5.01.2025, 16:38, akt. 16:51

Śmiertelna ofiara ataku byków




Oznaczenia na drzewach są przygotowaniem do trzebieży, 5.01.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
5.01.2025, 13:22, akt. 13:35

Znaki na drzewach - to nie wandale








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok