Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży i Choroszczy wspominano powstańców styczniowych

W Łomży i Choroszczy wspominano powstańców styczniowych

autor: Adam Dąbrowski, Ewelina Buczyńska

22.01.2025, 11:32, akt. 23.01.2025, 07:40

Tzw. "mokra łączka" przy Szosie Zambrowskiej i skwer przed II LO przy Placu Kościuszki to dwa miejsca w których w Łomży obchodzono rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Także w tym roku w obu złożono kwiaty, zapalono znicze i zmówiono modlitwy za zmarłych. Podobna uroczystość odbyła się w Choroszczy.

Uroczystości z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, 22.01.2025, fot. Adam Dąbrowski
Uroczystości z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, 22.01.2025, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
W Łomży wspominano powstańców styczniowych - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Choroszczy uczczono pamięć powstańców - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Mokra łączka" w Łomży to miejsce straceń powstańców

"Mokra łączka" to miejsce straceń powstańców i ich zbiorowa mogiła, na której dopiero po odzyskaniu niepodległości mógł pojawić się głaz - pomnik, ponieważ wcześniej ustawiane w tym miejscu przez mieszkańców krzyże, władze zaborców usuwały.

Pamiątkowa tablica przed dawnym gimnazjum, a obecnie II LO, odsłonięta została dopiero w 2023 r. Przypomina o bohaterach powstania styczniowego z całego terenu, ale przede wszystkim o 50 bezimiennych już łomżyńskich gimnazjalistach, którzy  próbowali dołączyć do powstańczych oddziałów, ale schwytani zostali przez Rosjan i bestialsko wymordowani.

W tej części obchodów 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego uczestniczyły także grupy uczniów z I i II LO w Łomży.


Pamięć powstańców uczczono także w Choroszczy

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski i przedstawiciele służb uczcili pamięć powstańców w Choroszczy, przed pomnikiem na Wzgórzu Straceń zwanym "Szubienicą". Monument upamiętnia powstańców schwytanych i powieszonych tam przez Rosjan w maju 1863 roku. Także innych insurekcjonistów z regionu, którzy oddali życie w walce o niepodległość.

Jacek Brzozowski zapalił także znicz na grobie Adolfa Białokoza - naczelnika Białegostoku w czasie powstania styczniowego. Wojewodzie także towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych.

Wieczorem tradycyjnie obchody zorganizował burmistrz Choroszczy i Centrum Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Była rocznicowa msza w kościele, po niej obchody na Wzgórzu Straceń. 

Uczestnicy podkreślali, że mimo upływu lat zawsze trzeba pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. W uroczystościach wzięli też udział potomkowie powstańców.


Miejsce w którym spotykamy się od wielu lat jest jednym z nielicznych pomników Powstania Styczniowego w woj. podlaskim. Choroszczanie od kilkudziesiąciu lat obchodzą te uroczystości, dbają o swoich przodków i przekazują tę wiedzę najmłodszym - tłumaczy burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.


Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józef Waczyński podkreśla, że styczniowe spotkania w miejscu pamięci to już tradycja mieszkańców Choroszczy.


Miejsce, które upamiętnia powstańców Styczniowych z naszej parafii. Z najnowszych opracowań naukowych wiemy, że represjonowanych było około 70 osób. Byli nie tylko rozstrzelani, powieszeni, ale też deportowani na Syberię - mówi prezes Józef Waczyński.


Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku. Zakończyło się tragicznie - życie straciło kilkadziesiąt tysięcy powstańców, wiele osób zesłano na Syberię, innym konfiskowano majątki.

| red: mag, gl


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


O represjach po powstaniu styczniowym

21.01.2025, 22:30

W środę 22 stycznia przypada 162 rocznica wybuchu powstania styczniowego. To już była klasyczna insurekcja, ponieważ po zakończeniu walk w 1831 roku nie mieliśmy armii i byliśmy narodem rozbrojonym.


"Bez prawa powrotu" - prezentacja reportażu Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

18.01.2025, 11:59

Zapraszamy na przedpremierową prezentację reportażu powstałego z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego - 22 stycznia 2025, o 18:00 w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Zaproszenia na to wydarzenie już od niedzieli (19.01) do zdobycia na naszej antenie.


W Muzeum Kresów w Sejnach można zobaczyć wystawę "Pamięć o Kresowych Bohaterach"

28.12.2024, 14:00

Ta wystawa ma przypominać najważniejsze momenty historii ziemi sejneńskiej. W Muzeum Kresów w Sejnach można już od soboty (28.12) zwiedzać wystawę poświęconą wydarzeniom i ludziom, którzy mieli wpływ na losy Sejneńszczyzny.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok