Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Krasnopolu powstał pomnik, który upamiętnia lokalny epizod Powstania Sejneńskiego
autor: Marcin Kapuściński
Monument przypomina, że ta wieś jako pierwsza została wyzwolona spod okupacji litewskiej.
Niemal dwumetrową tablicę usytuowano w gminnym parku. O inicjatywie opowiada wójt Karol Szrajbert.
Pomnik powstał w celu upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego. Chodziło o uczczenie kompanii Krasnopol, która jako jedna z pierwszych ruszyła do boju. To dzięki jej walecznemu czynowi, Krasnopol został jako pierwszy oswobodzony z rąk litewskich. Później kompania uczestniczyła m.in. w walkach o Sejny.
Po odsłonięciu pomnika jedna z lokalnych gazet zarzuciła, że monument postawiono bez stosownych pozwoleń. Wójt zapewnia jednak, iż ma zgody zarówno starosty sejneńskiego, jak i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina posiada pozwolenie na budowę, choć nie było ono niezbędne.
Szrajbert podkreśla, że śpieszył się z postawieniem monumentu. Wpisuje się on bowiem w cykl świętowania ważnych dla mieszkańców gminy rocznic.
Na górze umieszczony jest orzeł oraz napis mówiącym o bohaterstwie kompanii Krasnopol. Pomnik stanął w miejscu, gdzie przed rokiem świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego właśnie obok tego miejsca odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą wywalczenie wolności na naszych terenach.
Przed postawieniem pomnika konieczne było wycięcie pamiątkowego drzewa, które posadzono w 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Roślina rosła jednak zbyt blisko drogi prowadzącej do pobliskiego kościoła. Wójt zapewnia, że wkrótce w nowym miejscu zasadzone zostanie inne drzewo ku czci polskiego papieża.