Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze Białegostoku i Suwałk upamiętniły ofiary holokaustu

Władze Białegostoku i Suwałk upamiętniły ofiary holokaustu

autor: Areta Topornicka, Ryszard Minko

27.01.2025, 10:51, akt. 15:47

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przedstawiciele władz samorządowych oddali im hołd. W Białymstoku i Suwałkach w miejscach związanych z tragiczną historią żydowskich mieszkańców tych miast.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 27.01.2025, fot. Miasto Białystok
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 27.01.2025, fot. Miasto Białystok

W 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki złożył kwiaty przy Pomniku Wielkiej Synagogi oraz przy pomniku Bohaterów Getta.


Przed drugą wojną światową Białystok także był miastem, w którym mieszkało tysiące Żydów, ale holokaust to zmienił. Tym bardziej trzeba pamiętać o tragicznych wydarzeniach XX wieku - mówił Rafał Rudnicki:


W Suwałkach uczestnicy uroczystości zebrali się na ul. Noniewicza pod obeliskiem upamiętniającym Żydów, którzy niegdyś zamieszkiwali miasto. Zebrani złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz jako symbol pamięci i szacunku pomordowanym.


Jak podkreślał prezydent Czesław Renkiewicz, przed laty Żydzi stanowili jedną trzecią wszystkich mieszkańców Suwałk.


W Suwałkach ta społeczność żydowska stanowiła dużą część przedwojennego społeczeństwa naszego miasta. Mówimy tutaj o 5,5 tys. Żydach wywiezionych przez hitlerowców, jesienią i zimą 1939 roku. Zapewne te osoby zostały stracone. Chcemy oddać im hołd i cześć - podkreślał prezydent Czesław Renkiewicz.


W miejscu pamiątkowego obelisku znajdowała się niegdyś synagoga, czyli miejsce modlitwy suwalskich Żydów - dodał Czesław Renkiewicz


Ta synagoga została w trakcie wojny naruszona i uszkodzona, a później w 1956 roku rozebrana. Obelisk, przy którym stoimy powstał 9 lat temu z inicjatywy miasta, ale też Gminy Żydowskiej, jako taki element, który ma przypominać o historii Suwałk. Zarówno tej przedwojennej, jak i o całym narodzie żydowskim, który tutaj mieszkał i funkcjonował - dodał Czesław Renkiewicz.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony na pamiątkę wyzwolenia 27 stycznia 1945 roku obozu Auschwitz-Birkenau. Jest obchodzony od 2005 roku. W czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych zamordowano około miliona Żydów. W tym roku jest obchodzona okrągła 80. rocznica tamtych wydarzeń.

| red: art, pp, tk

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie w ramach projektu "Muzeum w pudełku" poznają historię Żydów

7.10.2024, 13:59

Żydowska dziewczyna Malka opowiada swojemu polskiemu koledze Antkowi o tradycjach i zwyczajach swojego narodu - to zarys scenariusza gry narracyjnej, z którą zapoznawali się uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie.


W Białymstoku można oglądać wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady"

11.05.2024, 07:44

Jak reagowali mieszkańcy Niemiec, Węgier czy Polski na masową eksterminację Żydów w czasie II wojny światowej? Opowiada o tym wystawa w centrum Białegostoku "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady".


27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27.01.2020, 07:34

To ważna data dla społeczności żydowskiej. W poniedziałek (27.01) przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.





ZNAJDŹ NAS





Ferie zimowe w WOSiR Szelment, fot. Iza Kosakowska
28.01.2025, 11:12, akt. 11:18

Ferie zimowe w WOSiR Szelment















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok