Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19
Można zaszczepić się bezpłatnie nowym preparatem przeciw COVID-19. Niektóre punkty szczepień już wyznaczyły terminy i czekają na pacjentów.
Do Polski trafiło 350 tysięcy szczepionek firmy Moderna. W województwie podlaskim zaszczepić się nową szczepionką można w ponad 50 miejscach, głównie aptekach. W Białymstoku jest prawie 20 punktów szczepień.
W każdej podlaskiej gminie można też zgłosić zapotrzebowanie na transport na szczepienie. Dotyczy to osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.
W pierwszej kolejności powinny szczepić się osoby z grup ryzyka: seniorzy, pacjenci z wielochorobowością oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Centrum e-Zdrowia wystawiło ponad 37 milionów e-skierowań.
Szczepionek nie powinno zabraknąć - twierdzi resort zdrowia. Do końca października do Polski ma dotrzeć kolejna dostawa 700 tysięcy sztuk. Łącznie będzie to ponad milion dawek. Od początku roku przeciw COVID-19 zaszczepiło się 360 tysięcy osób.
Mając e-skierowanie na szczepienie, można zapisać się przez e-Rejestrację, mojeIKP - aplikację mobilną, bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie). Można skorzystać z internetowej mapy punktów szczepień przeciw COVID-19, które szczepią szczepionką Spikevax JN.1. W nich można bezpośrednio umówić się na szczepienie.
Jeśli nie mamy e-skierowania na szczepienie, w punkcie szczepień może je wystawić osoba uprawniona. Szczepionką Spikevax JN.1, działającą na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron, może się zaszczepić każda osoba, która skończyła 12 lat.
Kobiety w ciąży mogą od wtorku (15.10) za darmo zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.
Izolowanie się w przypadku infekcji, dezynfekcja i zakładanie masek podczas wizyt w przychodni - to wciąż aktualne zalecenia ekspertów na zabezpieczenie się przed koronawirusem. W Polsce rośnie liczba zakażeń. Szczytowej fali możemy spodziewać się za kilka tygodni.
Szczytu zachorowań na COVID-19 w trwającej obecnie fali tej choroby można się spodziewać w październiku. Wtedy też powinna być dostępna najnowsza szczepionka – poinformował w poniedziałek (26.08) na konferencji prasowej w Białymstoku główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
Coraz więcej rolników, m.in w Podlaskiem, choruje na boreliozę. Tak wynika ze statystyk KRUS-u, Inspekcji Sanitarnej i Zakładu Higieny.